Tayvan’da Yaşanan 7.4 Şiddetindeki Depremde Taipei 101 Gökdeleni Neredeyse Hiç Sallanmadı! İşte Arkasındaki Dâhiyane Mühendislik
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Tayvan’da Yaşanan 7.4 Şiddetindeki Depremde Taipei 101 Gökdeleni Neredeyse Hiç Sallanmadı! İşte Arkasındaki Dâhiyane Mühendislik

0

 

Geçtiğimiz günlerde Tayvan’da 7.4 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti ancak ortaya çıkan görüntülerde, Taipei 101 gökdeleninin neredeyse hiç sallanmadığı görüldü. Peki ama bu nasıl mümkün olabiliyor?

Deprem, kabul edelim ki oldukça korkunç bir doğal afet. Bu afet söz konusu olduğunda aklımıza Türkiye’nin yanı sıra Asya ülkeleri de geliyor.

Ancak onlardaki yıkım, bizdeki gibi olmuyor. Neden mi? Çünkü pek çok yapı, depreme özel inşa ediliyor. İşte onlardan biri olan Taipei 101 gökdeleninin arkasındaki mühendislik…

İlk önce bahsi geçen videoyu izlemenizde fayda var:

Taipei 101, Tayvan’ın Taipei şehrinde bulunan ünlü bir gökdelen.

Taipei 101

Yapı, toplamda 101 kat, 5 bodrum katı ve toplam 509 metre yüksekliğe sahip. En büyük özelliği ise yenilikçi bir damper sistemi tarafından desteklenmesi. 

Bu damper sistemi, yapısal stabiliteye yardımcı oluyor ve depremin yanı sıra şiddetli rüzgârların etkilerini de azaltıyor.

Taipei 101 damper

730 ton ağırlığındaki altın renkli küre, rüzgârın ve depremin güçlerine karşı koyarak hafifçe ileri geri sallanıyor.

Peki bu amortisör tam olarak nasıl çalışıyor?

Sarkacın, binanın sallanmasına veya salınmasına neden olacak güçlere karşı koyması amaçlandı.

Ayrıca sarkaç, bina hareketini algılayan ve sarkacın hareketini buna göre ayarlayan bir dizi sensörle de donatıldı. Gücünü ise binanın doğal hareketinden ve yerçekimi kuvvetinden alıyor.

Üstelik Taipei 101 kulesi, yapısal sönümleme için sarkaç kullanan ilk gökdelen. Oda büyüklüğündeki cihaz, herhangi bir yönde bir buçuk metre hareket edebiliyor ki bu da salınımı yüzde 30 ila 40 oranında azaltıyor.

18 Eylül 2022’de Tayvan’da 6.8 şiddetinde bir deprem daha meydana gelmişti.

Deprem meydana geldiğinde damper, depremin sarsıntısıyla mücadele etmek için rasyon kuvveti üretti ve ortaya harika bir mühendislik örneği çıktı.

Rüzgâr ve depremin bina üzerindeki etkilerini azaltmada çok başarılıydı, zaten en büyük örneğini geçtiğimiz günlerde yaşanan 7.4 şiddetindeki depremde gördük.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yöntem Türkiye’de de uygulanmalı mı?

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir