Microsoft, Engelli İnsanlar İçin Tasarladığı Fareleri Yayımladı
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Microsoft, Engelli İnsanlar İçin Tasarladığı Fareleri Yayımladı

0

Teknoloji devi, silikon vadisinin piri Microsoft, erişilebilirlik konusunda çağ açacak yeni cihazlarının tasarımlarını yayınladı.

 

 Bu yeni cihazlar, birer fare ancak öyle sıradan fareler değiller. Yeni fareler özellikle engelli insanların kolayca bilgisayar, telefon, tablet veya konsol kullanabilmesi için tasarlanmışlar. Gelin bir göz atalım.

Microsoft, PC endüstrisinin şüphesiz lideri konumundadır. Bugüne kadar bizlere muhteşem işletim sistemleri sunmasıyla biliyor olsak da aslında Microsoft’un erişilebilirlik ürünleri de bir hayli fazla. Yani klavyeler ve fareler gibi.

Microsoft, internet sitesinde yayınladığı bir yazı ile engelli insanlar için tasarladıkları yeni erişilebilirlik cihazlarını yayımladı. Engelli insanlar için özel olarak tasarlanan bu fareleri görünce gerçekten şaşıracaksınız.

Her türden el veya kol engeline sahip insanlar için tasarlanmış fareler

Tasarlanan yeni fareler, Microsoft’un engelli kişiler için bir PC veya telefonda daha kolay bir fare ve klavye deneyimi sağlamayı amaçlayan yeni Uyarlamalı Aksesuarlar serisinin bir parçası. Kitin tamamı üç ana bileşenden oluşuyor: Fare, altında programlanabilir basınç sensörleri bulunan bir düğme ve hepsini birbirine bağlayan bir göbek.
 
Göbek fareyi, klavyeyi ve Microsoft tarafından yapılmış olsun veya olmasın (Bluetooth aracılığıyla veya göbeğin birçok bağlantı noktası aracılığıyla kablosuz olarak) sahip olunabilecek diğer yardımcı cihazları da bağlayabilecek. Tüm bu cihazlar bu yıl içerisinde henüz açıklanmayan bir fiyatla satışa sunulacak.
 
Aksesuarlar her ne kadar küçük olsa da Microsoft’un tek bir mükemmel tasarım oluşturarak değil, kolay kullanıcı özelleştirmesi için çeşitli modeller tasarlayarak erişilebilirliği sağlaması güzel bir davranış. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.
 
Kaynak:https://www.fastcompany.com/90752585/microsoft-reinvents-the-mouse-for-people-with-disabilities.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir