Google, Yapay Zekâ Modeli Gemini’ın Seçimlerle İlgili Sorulara Cevap Vermesini Engellediğini Açıkladı
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Google, Yapay Zekâ Modeli Gemini’ın Seçimlerle İlgili Sorulara Cevap Vermesini Engellediğini Açıkladı

0

 

Google, Gemini yapay zekâsının seçimlerle ilgili sorulara kısıtlı cevaplar vermesine neden oldukları iddialarını kabul etti.

Google’ın yapay zekâ destekli sohbet botu Gemini ile konuşurken ona seçimlerle ilgili sorular sorulduğunda çok basit ve konuyu kapatmaya yönelik cevaplar alınıyordu. Konuyla ilgili olarak TechCrunch’ın sorularına cevap veren teknoloji devi, küresel anlamda seçim olan bütün ülkelerde bu türden sorulara verilecek cevapları kısıtladıklarını kabul etti. 

Dünyanın büyük kısmı sandığa gidiyor

gemini cevap

Bu yıl yapılacak olan çok sayıda seçim olduğu biliniyor. Hindistan, ABD, Endonezya, Türkiye, Ukrayna, Güney Afrika, Pakistan gibi ülkelerde yapılacak olan seçimlerde, gezegen nüfusunun dörtte biri sandığa gidecek. Google’ın kararı, üretken yapay zekânın bu süreçlerde oynayabileceği potansiyel rolün de bir göstergesi olarak görülüyor. Üretken yapay zekâlar, bu süreçte kötü niyetli kişiler tarafından silah haline getirilebilir. Öyle olmasa bile yapay zekâ, yanlış ya da hatalı bilgilerle insanları farklı şekillerde yönlendirebilir

Özellik şu anda tüm dünyada etkin değil ancak çok kısa bir sürede tüm ülkelere yayılması bekleniyor. Gemini, partiler ya ada politikacılar ile ilgili sorulara “Bu soruya nasıl yanıt vereceğimi hâlâ öğreniyorum. Bu arada Google Arama’yı deneyebilirsiniz.” cevabını veriyor. Ayrıca yapay zekâ, yazım yanlışı yaparak ya da sözcükleri bozarak da kandırılamıyor. 

Google bu türden bir kısıtlamaya gideceğini daha önce duyurmuştu. Gemini, geçtiğimiz ayda da tarihî figürleri kafasına göre değiştirdiği ve hemen her sorguya arka planda etnik kökenle ilgili komutlar eklediği için eleştirilmişti. 

Kaynak: https://techcrunch.com/2024/03/12/google-gemini-election-related-queries/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir