Düştüğü Yamyam Adasında Yemek Olacağını Sanırken Onların Kralı Olmayı Başaran Denizci
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Düştüğü Yamyam Adasında Yemek Olacağını Sanırken Onların Kralı Olmayı Başaran Denizci

0

 Maceracı denizci, batan bir gemiden kurtulduğunu düşünerek gözlerini açtığında kendini yamyamlarla dolu bir adada buldu. Daha sonra hikâyesi, adanın kralı olmaya kadar evrildi!

1904 senesinin Noel’inde, yamyamlarla dolu bir adaya, batan gemiden geriye kalan bir adam geldi. Ada sakinleri için yemek, ayaklarına gelmişti bir nevi. Adam, ne kadar güçlü olursa olsun onlarla başa çıkamazdı.

Sonrasında başına gelenler ise tüm hayatının seyrini değiştirecekti. Bir denizciyken, yamyam adasının kralı olacaktı. Tüm bu olaylar nasıl gelişmişti?

İlk olarak maceracı denizcimiz Carl Emil Pettersson’ın hayatına bir göz atalım.

yamyam adası

Altı çocuklu ailenin oğullarından biri olarak dünyaya gelen Carl, babasının ailesini terk etmesi üzerine, 1892 yıllarında henüz on yedi yaşındayken kendini denizlere verdi. Daha sonra 1898’de, Yeni Gine’nin Bismarck Takımadaları’nda, Alman ticaret şirketi Neuguinea Compagnie’de çalışmaya başladı.

İşte başına gelecek tüm o fantastik olaylar, çalıştığı yer vasıtasıyla bulunduğu gemide alevlenecekti. Carl nereden bilebilirdi ki yamyamlarla dolu bir adanın kralı olabileceğini?

Denizci, Sidney’e doğru yola çıkan bir yük gemisindeydi.

denizci

Carl’ın bulunduğu gemi; 1904 senesinin Noel’inde, Pasifik Okyanusu’ndaki Tabar Adası açıklarındayken battı. Denizci, bir köyün yakınında karaya çıkmayı başardı ve çevresi, adalı halk tarafından kuşatıldı. Adalı halk dediğimiz insanlar, yamyamdı. 

Carl, oldukça güçlü biri olmasına rağmen onlara rakip olamazdı. Yamyamlar, adamı Lamry adındaki krallarına götürdüler ve kralın kızı ona âşık oldu.

Kralla görüşmesi sırasında Carl da ona bir şans verirlerse adaya büyük bir zenginlik getirebileceğini söylemişti. İsveç’te aldığı eğitim sayesinde onların ihtiyaçlarını giderebilirdi.

Denizci, azat edildi ve ada için bir şeyler yapmaya çalıştı.

yamyamlar

Carl, çalışan bir telefon ağı kurmayı ve bir buhar makinesi yapmayı denedi ama başarısız oldu. Mühendislik konusunda işler istediği gibi gitmeyince botaniğe yöneldi ve güzel bir Hindistan cevizi salkımı ortaya çıkardı. Kendi Hindistan cevizi tarlasını kurmuştu.

Bu durum, Kral Lamry’nin hoşuna gitmişti. Kralın kızı Prenses Singdo ile Carl, 1907 senesinde evlendiler ve dokuz çocukları oldu.

Daha sonra Lamry hayatını kaybettiğinde kral, Carl oldu ve “Güçlü Charley” olarak adlandırıldı. Ada halkı onu seviyordu ve saygı duyuyordu.

Prenses Singdo, 1921 yılında lohusa ateşi sebebiyle vefat etti. Carl ise yeni bir eş bulma umuduyla İsveç’e gitti ve başka bir kadınla adaya geri döndü.

Vaatlerinin bir kısmını yerine getirdikten sonra hayata gözlerini yumdu.

kaptan

Carl, krallık döneminde, yakınlardaki Simberi adasında bir altın yatağı keşfetti. Böylece Tabar’a zenginlik getirme sözünü tutmuş oldu. Bugün Tabar Adaları, dünyanın en büyük altın yataklarından birine sahip.

Carl’ın macera dolu hikâyesi, 1937 yılında Sidney’de kalp krizi geçirerek son buldu. Hayatı, gördüğünüz üzere bugün hâlâ konuşulan bir öykü olarak aktarılmaya devam ediyor.

Popüler kültürde Carl Emil Pettersson:

çocuk dizisi

Pippi Longstocking (Pippi Uzunçorap) adlı çocuk dizisinde yer alan Pippi’nin babası Ephraim Longstocking, Carl’dan ilham alınarak yaratıldı.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir