1. Anasayfa
 2. Akıllı telefon

Huawei, Android’i kesin olarak terkediyor!

Huawei, Android’i kesin olarak terkediyor!
0

Huawei, yeni işletim sistemi HarmonyOS NEXT beta sürümünü yayınladı. Şirket, Android’i kesin olarak terk ediyor.


Huawei, teknoloji dünyasında büyük bir yankı uyandıracak yeni bir adım attı. HarmonyOS NEXT, yeni beta sürümü nihayet duyuruldu. Bu sürümle beraber Huawei, Android işletim sisteminden ayrılarak tamamen bağımsız hale geliyor. Artık APK dosyalarıyla uğraşmak yerine, tamamen yerel uygulamalarla çalışacak olan HarmonyOS NEXT, Huawei Mobile Services (HMS) Core ve Ark Compiler destekli uygulamalara odaklanacak.

Huawei, HarmonyOS NEXT ile Android’e kesin olarak veda ediyor


Bu yeni işletim sistemi, performans ve enerji verimliliği açısından önemli iyileştirmelerle geldi. Huawei, HarmonyOS NEXT için, önceki sürümlere göre yüzde 30 daha iyi performans ve yüzde 20 daha düşük enerji tüketimi sağladığını belirtti. Ayrıca, çoklu cihaz entegrasyonu ile yerleşik yapay zeka özellikleri, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre adapte olabilen ve daha akıllı bir deneyim sunan bir işletim sistemi oluşturuyor.


 

Grafik ve multimedya performansında da önemli iyileştirmeler yapıldı. Ark Multimedia Engine ve Ark Graphics Engine desteği ile yüksek kaliteli grafikler ve zengin bir medya deneyimi sunuluyor. Beta sürüm şu anda Mate 60 serisi, Mate X5 ve MatePad Pro 13,2” gibi belirli cihazlar için kullanılabilir durumda. Huawei, Ağustos ayından itibaren daha geniş bir beta sürümünü devreye sokmayı planlıyor. 2024’ün son çeyreğinde ise stabil sürümün yayınlanması bekleniyor.

Bu süreçte Huawei, kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda işletim sistemini daha da geliştirmek istiyor. HarmonyOS NEXT, performans artışı, enerji verimliliği ve güvenlik konularında sunduğu iyileştirmelerle kullanıcılarına Android sisteminden daha iyi bir deneyim sunacağını iddia ediyor. Bu yeni işletim sistemi ile Huawei, teknoloji dünyasında 3. büyük işletim sistemi olarak yer almayı hedefliyor.

Stabil sürümün gelmesiyle birlikte, Huawei HarmonyOS NEXT, Android işletim sistemine kesin olarak son verecek.

 
Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce HarmonyOS mi, Android mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir