1. Anasayfa
 2. Bilgisayar bilim ve teknoloji

Bu haberden sonra Chrome yerine Firefox kullanmak isteyebilirsiniz!

Bu haberden sonra Chrome yerine Firefox kullanmak isteyebilirsiniz!
0

Mozilla Firefox, Google Chrome kullanıcılarını cezbedecek bir hamleye imza attı. Buna göre şirket Windows 7 ve 8 desteğini uzattı.

Firefox web tarayıcısının geliştiricisi Mozilla, eski Windows işletim sistemlerinde Firefox desteğini uzatmaya karar verdi. Hatta Microsoft’un resmi desteğinin ötesine geçerek Firefox için şaşırtan bir güncelleme takvimi paylaştı.
Mozilla Firefox için Windows 7 ve Windows 8 desteği

Mozilla’nın ürün yönetimi ekibinden Byron Jourdan, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalarda şirketin Windows 7 ve sonrası için yol haritasını paylaşmıştı. Firefox desteğini genişletmeyi planladıklarını açıklamıştı. Konuyla ilgili Jourdan, genişletilmiş desteğin Windows 8 ve 8.1’i de kapsayacağını doğruladı.


Şu anda Firefox’un genişletilmiş destek sürümleri Aralık 2023’e kadar sadece Windows 7’yi destekliyor. Ancak Jourdan, Mozilla’nın kullanımı yüksek olduğu sürece eski işletim sistemi sürümlerini daha uzun süre desteklemeyi düşündüğünü belirtti.

Genişletilmiş destek, Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarının son özellikleri almasını ve güvenlik açıklarına karşı güvende kalmasını sağlıyor. Ancak Microsoft’un yıllardır Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemlerini desteklemediğini hatırlatalım. Buna bağlı olarak Google Chrome gibi popüler araçlar da güncelleme almıyor.

Statcounter verilerine göre Windows 7, 8 ve 8.1; masaüstü pazarının yalnızca yüzde 3’lük bölümünü oluşturuyor. Ancak Mozilla, bu sistemleri kullanan cihazlar için Firefox desteğini uzatarak kullanıcılarını elde tutmak istiyor.

 
Ürün yöneticisi, destek için bitiş tarihinin henüz kesinleşmediğini, ancak ölçülebilir kullanım devam ettiği sürece desteğin süreceğine dikkat çekti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Mozilla’nın bu atılımı, Firefox performansını nasıl etkileyecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir