1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Vites yok ama var gibi! Elektrikli BMW modellerinde ilginç teknoloji!

Vites yok ama var gibi! Elektrikli BMW modellerinde ilginç teknoloji!
0

BMW M Departmanı geliştirme müdürü Dirk Hacker artık yeni nesil elektrikli M otomobillerinde yapay şanzıman olacağını söyledi.


Elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesiyle birlikte yeni nesil şanzıman ve şanzıman teknolojileri de hayatımızdan çıkıyor. Bir dönem birçok insanın korkulu rüyası olan “yarım debriyaj” hareketi otomatik şanzımanların iyiden iyiye yaygınlaşması ile rafa kalkmıştı. Elektrikli otomobiller ise tamamen vites konusunu hayatımızdan çıkardı. Ancak elektrikli BMW M modellerinde yapay şanzıman ile bu durum değişecek gibi.

Elektrikli BMW M modellerinde “yapay şanzıman” yer alacak!


Otomobillerin hayatımıza girmesiyle birlikte içten yanmalı motor teknolojileri ve şanzıman teknolojileri ile iyice haşır neşir olduk. Bununla beraber yarım debriyaj, vites aralıkları, kavrama noktası vb. birçok terim de hayatımıza dahil oldu. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte otomatik şanzımanlar ve hatta CVT gibi sonsuz şanzımanlar yaygınlaştı.


Ancak elektrikli otomobil trendinin başlaması beraberinde şanzımanı yani vitesleri artık sadece ileri, geri ve dur olarak tanımladı. Bununla birlikte otomobiller akülü araçlar gibi sadece gaz ve fren ile kontrol edilebilir duruma geldi. Ancak bu durum herkes için yenilikçi veya güzel değil. Zira otomobillerini limitlerde kullanmak isteyen sportif sürüş dinamiklerine sahip kullanıcılar şanzıman konusuna büyük önem vermekte.

Ayrıca bu durum elektrikli otomobillerin de yaygınlaşmasındaki en büyük dezavantajlardan biri. Ancak bu soruna Hyundai mühendisleri gerçekten başarılı bir çözüm buldular. Yapay şanzıman. Yapay şanzıman aslında bahsi geçen otomobillerin sahip olacakları içten yanmalı motorlar ve şanzıman sistemlerini birebir kopyalamakta. Bu sayede kullanıcı aracını kullanırken gerçek vites arttırma, düşürme vb. durumları kontrol edebiliyor. Bu da otomobillerin sürüş zevkini arttırmakta.

BMW’nin sportif araçlarından sorumlu M Departmanı geliştirme müdürü Dirk Hacker da Ioniq 5 N modelindeki yapay şanzıman sistemini övgüyle anlattı. Devamında BMW M Serisi otomobillerde de yapay şanzıman sisteminin kullanılacağını bildirdi.

Peki siz BMW’nin yeni şanzıman teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir