1. Anasayfa
 2. Sağlık ve yaşam

Telefonlarınızı Neden Ortak Kullanım Alanlarında Şarj Etmemelisiniz? Sebebini Öğrenince Şarj Aletinizi Yanınızda Taşıyacaksınız!

Telefonlarınızı Neden Ortak Kullanım Alanlarında Şarj Etmemelisiniz? Sebebini Öğrenince Şarj Aletinizi Yanınızda Taşıyacaksınız!
0

Ortak kullanım şarj yerleri, telefonlarımızı şarj etmek için oldukça pratik görünebilir. Ancak tehlikelerini öğrendiğinizde şarj aletini yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz.

Havaalanı, otel veya alışveriş merkezlerinde bulunan ortak kullanım şarj yerleri oldukça cazip görünebilir. Fakat bu yerlerde telefonunuzu şarj etmenin ciddi riskleri olabilir.

Bu riskin arkasındaki neden ise oldukça ürkütücü: “Juice Jacking.”


Peki nedir bu Juice Jacking?

Juice Jacking, hackerların kamuya açık USB portlarını kullanarak cihazınıza kötü amaçlı yazılım ve izleme yazılımı yükleyebildiği bir tekniktir.

Yazılımlar, telefonunuzun içeriğine erişim sağlayarak şifrelerinizi çalabilir ve kimlik hırsızlığı yapabilirler. Hatta banka hesaplarınızdan para transferi gerçekleştirebilir veya bilgilerinizi Dark Web’de satabilirler.

ortak şarj yeri

Federal Communications Commission’a göre suçlular, kötü amaçlı yazılımları doğrudan kamuya açık USB şarj istasyonlarına yükleyebilirler. Yani herhangi bir USB portunun tehlikeye atılmadığından emin olmanın bir yolu yok.

Suçluların özellikle belirli şarj portlarını hedef almalarını gerektirmez. Sadece telefonunuzu havaalanı, otel veya alışveriş merkezindeki bir USB porta takmanız yeterli olabilir.


USB-A kabloları, iki güç aktarım pini ve iki veri aktarım pini olmak üzere dört pine sahiptir.

ortak şarj yeri

Bu da telefonunuzu USB portuna bağladığınızda verilerinizi doğrudan bir cihaza aktarma olasılığına neden olur. Yeni cihazların USB-C üzerinden şarj edilmesini öneren uzmanlar bile, cihazların Juice Jacking saldırılarına karşı tamamen güvenli olmadığını belirtiyor.

Android ve iOS cihazlarındaki yazılım mühendisleri, kullanıcı verilerinin çalınmasını veya kötü amaçlı yazılım yüklenmesini önlemek için bazı adımlar attı ancak sürekli olarak ortaya çıkan yeni ve bilinmeyen güvenlik açıkları, telefonunuzu en son güvenlik yamalarıyla güncel tutmanın bile her zaman yeterli olmayabileceğini gösteriyor.

Kaynaklar: Popular ScienceEL PAIS
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir