1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Meta’dan yapay zeka ile yazılım geliştirmede devrim!

Meta’dan yapay zeka ile yazılım geliştirmede devrim!
0

 

Meta LLM Compiler ile yazılım geliştirmede yeni dönem başladı. Şirket, kod derleyicilerini yapay zeka ile şekillendirmek istiyor.

Meta, yapay zeka yatırımlarını ön plana çıkararak pazardaki rekabeti artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda şirket, yazılımın optimize edilme ve derlenme biçiminde yapay zekayı kullanmak için Meta LLM Compiler’ın piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

Meta LLM Compiler ile yazılım geliştirmede yeni dönem


Derleyici kodların veri kümesiyle eğitilen LLM Compiler; kod boyutunu küçültme ve tersine mühendislik gibi görevlerde çalışabiliyor. Meta’nın açıklamasına göre LLM Compiler, insanlar ile benzer sonuçlar elde etti.

Meta tarafından paylaşılan detaylar, optimizasyon tekniklerine ilişkin anlayışı da geliştiriyor. Şirket içi yürütülen testlerde, kod boyutunu yüzde 77 kadar azaltabildiği belirtildi. Daha da etkileyici şekilde model, assembly kodunu (makine dili) insanların anlayabileceği düzeye dönüştürmede yüzde 45’lik başarı oranı elde etti.

Meta, Compiler projesinin yapay zeka destekli programlama araçlarının araştırılmasını ve geliştirilmesinde kullanmak istiyor. Projenin baş araştırmacılarından Chris Cummins, “LLM Compiler’ın büyük dil modelleriyle kod optimizasyonunun sınırlarını aşmasını istiyoruz” dedi.

Meta, yazılım geliştirmede yapay zeka ile nelerin yapılabileceğini ortaya koymayı hedefliyor. Konuyla ilgili konuşan bir araştırmacı, “LLM Compiler sadece belirli alanlarda optimizasyon geliştirmekle kalmıyor, tüm derleyici alanını yeniden düşünüyor” ifadelerini kullandı.


Şirketin açıklamasına göre bu; geliştirici becerilerini yeniden şekillendirebilir ve önümüzdeki yıllarda kodun nasıl yazıldığını, optimize edildiğini ve sürdürüldüğünü dönüştürebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir