1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Günümüz Güvenlik Standartlarının Temellerinin Atıldığı Volvo PV444’ün Devrim Yaratan Özellikleri

Günümüz Güvenlik Standartlarının Temellerinin Atıldığı Volvo PV444’ün Devrim Yaratan Özellikleri
0

Otomobil dünyasında bazı modeller vardır ki sadece bir araç olmaktan öte, otomotiv tarihine yön veren dönüm noktaları olurlar. Volvo PV444 de işte tam olarak böyle bir araç.

1940’larda piyasaya sürülen bu otomobil, modern güvenlik özelliklerine sahip ilk otomobil olarak tarihe geçti. Peki, Volvo PV444’ü bu kadar özel kılan neydi?

Gelin, bu ikonik otomobilin hikâyesine yakından bakalım.

1944’te Volvo, Stockholm’dak bir fuarda PV444 modelini
tanıttı.

Savaş sonrası dönemde halkın daha ekonomik ve güvenilir araçlara ihtiyacı vardı. Volvo, bu ihtiyacı karşılamak için yola çıktı ve PV444’ü tasarladı. Araç, küçük ve kompakt yapısıyla dikkat çekiyordu ama asıl yenilik, sunduğu güvenlik özelliklerindeydi.

Volvo PV444, birçok modern güvenlik özelliğini otomobil dünyasına kazandırdı.

O dönem için devrim niteliğinde olan bu özellikler, günümüz araçlarının temel güvenlik standartlarının atası sayılır. Güvenlik yeniliği olarak lamine ön cam araçtaki donanımlardan biriydi.

Ayrıca PV444, ayrı bir şasi olmadan, tek parça gövdeye sahip üretilen ilk Volvo otomobildi. Güçlendirilmiş gövde ile de olası çarpışmalara karşı yolcuları daha iyi koruyordu.

Sıralı motor, 4 silindir, 1.583 cc, 3 ileri vites, zeminden vites kolu, tüm tekerleklerde hidrolik kampana ve 2.600 mm dingil mesafesi aracın öne çıkan özellikleriydi.

Dört silindirli motorla gelen ilk Volvo da bu araçtı. Önceki modellerde sadece yan valfli düz altılılar kullanılıyordu.

Tasarım ve performansıyla da öne çıktı.

volvo PV444 özellikleri

Volvo PV444, sadece güvenlik özellikleriyle değil aynı zamanda tasarımı ve performansıyla da dikkat çekiyordu. Aerodinamik hatları, kompakt boyutları ve güçlü motoru ile hem şehir içinde hem de uzun yollarda ideal bir araçtı. Ayrıca ekonomik yakıt tüketimi ile de sürücülerin cebini düşünüyordu.

Çok fazla ilgi gördü ve İsveç’te “halkın arabası” olarak adlandırıldı.

Volvo'nun ilk arabaları

Başlangıçta üretim planı 8 bin araç üzerineydi ama o kadar çok ilgi gördü ki bir sonraki model PV544 çıkana kadar üretim sayısı 200 bine ulaştı.

Volvo’nun ilk küçük otomobili olan PV444, bu satış rakamlarıyla Volvo’nun otomobil üretimini de ciddi anlamda canlandırmıştı.

Volvo’nun “Önce Güvenlik” mottosunun temelleri bu modelle atıldı.

volvo klasik araba

Bugün, modern araçlardaki gelişmiş güvenlik sistemlerinin temelinde PV444’ün inovasyonları yatıyor diyebiliriz. Volvo, bu mirası daha da ileriye taşıyarak da günümüzde bile güvenlik konusunda lider olmayı sürdürüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir