1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger, Sürükleme ile Taşınamayan Gadget: Nasıl Taşınır Yapılır?

Blogger, Sürükleme ile Taşınamayan Gadget: Nasıl Taşınır Yapılır?
+ - 0

WordPress Witgetler gibi Blogger‘un, Tema Eklentilerinden olan ve taşıma zorluğu çekilen gadgetleri, sürükleyip, taşıyarak konumunu düzenleyip belirleyebilirsiniz.

Blogger’un yerleşim Gadget ekle seçeneklerinden, eklediğiniz gadgetleri zaman zaman sürükleyip konumlandırmak istediğinizde, Gadget’in sürüklenmediğini ve taşınamadığı sorununu mutlaka sizde yaşamışsınızdır.

Ancak bu sorun ile yalnız değilsiniz. Blog temanızın Tasarımını yaparken oldukça can sıkıcı olan bu Gadget sürükleme ve taşıyarak konumlandırma sorununu kısa sürede çözebileceksiniz. Tek yapmanız gereken Guney59 ve Adnan Guney blog ve web sitelerimden beni takip ederek Blogger ve diğer makaleler için güncel kalmanızdır.

Taşınamayan – sürüklenemeyen Gadget Ne demektir?

Blogger kumanda panelinde gadget çeşitleri arasında beğenip çalıştırdığınız Gadgeti farklı bir Gadget üstüne veya altına sürüklenerek hareket etmesine sürüklenme veya taşıma diyoruz. Verilen bu ismin resmi bir açıklaması yoktur. Tamamen kişisel bir isim verdim. Siz Taşınamayan Gadget de diyebilirsiniz.

Aşağıda Blogger’un yeni Temasına ait Emporio temasında gördüğüm ve bu anlatımın altını besleyecek olan:  Blogger, Sürükleme ile Taşınamayan Gadget: Nasıl Taşınır Yapılır? konusunu okuyacaksınız. Makale bittiğinde ise artık taşınamayan gadgetiniz kalmayacak.

Blogger’un Emporio (Yeni) Pembe- turuncu renkli tasarım Gadget incelemesi:

Blogger’un Emporio (Yeni) Pembe renkli tasarımı kullanılmıştır. 
Blogger’un Emporio (Yeni) Pembe renkli tasarım Gadgetleri için şu anda Sürüklenmeyen, Taşınamayanlar şunlardan ibarettir.

Blogger’un Emporio (Yeni) Pembe renkli tasarım Gadgetleri için şu anda Sürüklenmeyen, Taşınamayanlar şunlardan ibarettir.


Başlık “Üst bilgi”: Olduğu gibi bırakmanızı öneririm.
Abonelik: Ana Sayfadaki görünümü kontrol ederek taşıyabilirsiniz.
Sayfalar: “Sayfa listesi (Üst): Ana Sayfadaki görünümü kontrol ederek taşıyabilirsiniz.
Katkıda Bulunanlar: Taşıyabilir veya kaldırabilirsiniz.
Sayfa GövdesiBlog Kayıtları: Olduğu gibi bırakmanızı öneririm.
Kötüye Kullanımı bildir: Taşıyabilir veya kaldırabilirsiniz.

Popüler Yayınlar: Taşımak için ayarlayabilirsiniz. 

Yukarıda ismi geçmeyen diğer Gadgetler içinde aşağıda anlatılan uygulamayı takip ederek Gadgetlerinizi taşınabilir veya sürüklenebilir yapabilirsiniz.

Gadget Taşıma Adımları:

Önemli: Tema ile yapacağınız her çalışma için mutlaka Tema Yedeğini Alınız!!

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.


Sırası ile → Tema → HTML’yi Düzenle → Taşıyamadığınız Gadget için, → Widged’e atla ok simgesine tıklayın gadgetinizi seçin.

Her Gadget’in bir Id numarası veya bir ismi vardır.

İlgili makale:

Blogger Gadget ID Nasıl Bulunur


2. Örnek olması için bir senaryo yapalım. Adsense gadgetimizi taşıyamadığımızı varsayalım. Taşımak istediğimiz Adsense gadget Id ismimizde şu olsun. “AdSense1”

3. Widget’e atla ok simgesine tıklayıp bu örnek gadgeti AdSense1”açalım.

4. Kod satırında tırnak içindeki “True” yazan ismi “False” yazarak değişelim. Bu örneği Sayfalar gadgeti ile çoğaltalım. Sayfalar Gadget Id bulma işlemini yapın. 4 Madde açklamayı uygulayın.

5. Temayı Kaydedip çıkalım ve blog kumanda panelinde Adsense birinci gadgetimizi taşıyalım. Sayfalar gadgetini taşıyın. Gadgetin taşındığını, ‘Sürüklendiğini” göreceksiniz.


👀 ipucu: Aşağıya veya yukarıya gadget’i taşımak için ok işaretlerini kullanın! 

True” ve “False” etiket isminin değişim görselini aşağıda inceleyin.

👀 ipucu: Aşağıya veya yukarıya gadget'i taşımak için ok işaretlerini kullanın!   “True” ve “False” etiket isminin değişim görselini aşağıda inceleyin.

Kaynak: Tamamen Adnan Güney

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap