Zihin haritalama, içerik oluşturucuların daha iyi içerik oluşturmasına nasıl yardımcı olabilir?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Zihin haritalama, içerik oluşturucuların daha iyi içerik oluşturmasına nasıl yardımcı olabilir?

0

Yaratıcılık dağınık bir süreç olabilir. Harika fikirler ve ilham, komuta veya organize bir şekilde kolayca gelmez. Ve yaratıcı bölgedeyken bile, beynimiz bazen bir şey yapmak için çok fazla bunalmış ve bunalmış olabilir. 

 

Bu yüzden bazı insanlar oyunlarının üstünde kalmak için zihin haritalama veya görsel beyin fırtınası kullanırlar.

Dijital zihin haritalama uygulaması Mindnode‘un kurucusu Markus Müller-Simhoferyaratıcı sürecini görselleştirmeye başladığında büyük değişiklikler gördü.

Zihin haritalamanın ne kadar güçlü bir araç olabileceğini ilk kez fark ettiğini hatırlıyor. Bir uygulama geliştirirken Markus, tonlarca fikri olmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydetmediğini buldu. 

 

“Bu hayal kırıklığından, fikirlerimi sıralamak ve odağı bulmak için teknikleri araştırmaya başladım. Zihin haritalaması beynimin nasıl çalıştığına en iyi şekilde uyuyor” diyor.

Zihin haritalaması Markus için o kadar iyi çalıştı ki sonunda orijinal uygulama fikrini hurdaya çıkardı ve mindnode’u geliştirmeye başladı. “Bu 14 yıl önceydi ve bugün hala üzerinde çalışıyorum-10 kişilik bir ekiple birlikte.”

Kısa bir süre önce Markus ile içerik oluşturucuların daha iyi içerik oluşturmak için zihin haritalamasını nasıl kullanabilecekleri hakkında sohbet ettik.

Mindnode’un kurucusu Markus Müller-Simhofer, zihin haritalamanın diğer teknikler başarısız olduğunda yaratıcılığına odaklanmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Bu tekniği daha önce hiç kullanmamış birine zihin haritalamasını nasıl tarif edersiniz?

Zihin haritalama basit bir görsel beyin fırtınası tekniğidir. Her zihin haritasının merkezinde bir ana fikir veya konu vardır. Bundan, diğer düşünceler dallanır ve fikrinizin bir ağaç temsilini oluşturur. Size bir örnek vereyim: yeni bir fotoğraf blogu başlatmayı düşünmeye başladığınızda, kafanız ” ne hakkında yazmalıyım?”veya” nasıl başlamalıyım?” Bu durumda bir zihin haritası mükemmeldir. Ana konu olarak “Fotoğraf Blogum” ile başlayın ve etrafındaki tüm düşüncelerinizi ve fikirlerinizi toplamaya başlayın. Kafanızdaki o bulanık düşünceden net bir resim oluşturmak için giderken onları yeniden düzenleyin.

Özellikle görsel planlamaya yönelik yaratıcı alanlar var mı?

Düşüncelerini görselleştirmelerine, projelerini planlamalarına ve fikirlerini beyin fırtınası yapmalarına yardımcı olmak için mindnode’u kullanan birçok kişiden (senaryo yazarları, romancılar, blogcular, fotoğrafçılar, sanatçılar, geliştiriciler, arıcılar, düğün planlamacıları, öğrenciler, öğretmenler) haber aldık. Zihin haritalarının ne için kullanılabileceği ve bunları kimin oluşturabileceği konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

Zihin haritalaması dağınık insanların düzeni bulmasına nasıl yardımcı olabilir?

Dağınıksanız, önemli bir yapboz parçasını veya büyük resimle olan bağlantıyı kaçırabilirsiniz. Bu sadece bir zihin haritasıyla mümkün değildir. Düşüncelerinizi ortaya koyma ve bunları bir yapı haline getirme süreci genel bir bakış oluşturur ve şeylere farklı bakış açılarından bakmanızı sağlar. Bir yol haritası oluşturmanıza, neyin önemli olduğuna öncelik vermenize ve organizasyonun organik olarak gerçekleşmesine izin vermenize yardımcı olur.

MindNode, kullanıcıların telefonlarında, tabletlerinde ve bilgisayarlarında zihin haritaları oluşturmasına olanak tanır

Kalem ve kağıt kullanmak yerine bilgisayarınızda veya telefonunuzda zihin haritalamanın avantajları nelerdir?


Dijital zihin haritaları, sayfa boyutu kısıtlaması olmaması avantajına sahiptir. Belgeniz-ve fikriniz-herhangi bir yönde büyüyebilir. Dijital bir zihin haritasında, düşüncelerinizi kolayca hareket ettirebilir veya bir zihin haritasının bölümlerini vurgulamak için özellikleri kullanabilirsiniz. Genellikle, bir zihin haritası fikrinizin yolculuğunun yalnızca başlangıcıdır. Bir uygulamayla, projelerinizi düzenlemek veya bir makale yazmak için diğer araçlara kolayca aktarabilirsiniz.

Yeni içeriği beyin fırtınası yapmanın ötesinde, zihin haritalaması içerik oluşturuculara başka nasıl yardımcı olabilir?


Zihin haritaları beyin fırtınasının çok ötesine geçebilir. Bunları yapılandırılmış notlar almak, yeni bir konuyu incelemek, bir projeyi takip etmek veya ileride başvurmak üzere kendi kişisel bilgi kitaplığınızı oluşturmak için kullanabilirsiniz. İlham kıvılcımını yakalamak ve çizginin aşağısında geliştirmek için harika araçlardır.

Blogcular veya diğer dijital içerik oluşturucular için özellikle yararlı olan bazı özel MindNode özellikleri nelerdir?

Mindnode’a çok fazla düşünce ve çaba harcadık, bu yüzden kullanımı basit ve kullanıcılara fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyaç duyabilecekleri tüm özellikleri sunuyor. Anahat, düşüncelerinizi doğrusal, daha organize bir şekilde yazmanıza olanak tanır. Odak Modu, geri kalanını yok ederek zihin haritanızın tek bir alanına konsantre olmanıza yardımcı olur. Görsel Etiketlerle haritanıza daha fazla bağlam ekleyebilir ve bunları görevlere dönüştürerek projelerinizi takip edebilirsiniz.

 
Kaynak:https://blog.google/google-for-creators/how-mind-mapping-can-help-creators-make-better-content/?utm_source=adnanguneycom.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir