1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yüksek tansiyon hastalarına iyi haber. Bakın hangi konuda şanslılar

Yüksek tansiyon hastalarına iyi haber. Bakın hangi konuda şanslılar
+ - 0

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, tansiyon ilaçlarını kullanan kişilerin grip ve zatürreden ölme ihtimallerinin daha düşük olduğu ortaya konuldu.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde yüksek tansiyon ilaçları ile ilgili önemli bir çalışma yürütüldü. Söz konusu çalışmada, yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişilerin grip ve zatürreden ölüm oranlarının daha düşük olduğu belirlendi.

Aarhus Üniversitesi’nde klinik epidemiyoloji yardımcı profesörü Christian Fynbo Christiansen ve meslektaşlarının yürüttüğü çalışmada, 2005 ile 2018 yılları arasında grip ve zatürre sebebiyle Danimarka’daki hastanelere başvuran 500.000 Danimarkalı hasta arasındaki ölüm oranları karşılaştırıldı.

İşlemin, Danimarka hastanelerinde tutulan Ulusal Hasta Kayıt Defteri’ndeki bilgiler ile Danimarka’daki ilaç tüketimini gösteren Danimarka Tıbbi Ürün Kayıt Defteri’ndeki istatistiklerin birbirine bağlanmasıyla yürütüldüğü belirtildi.

Araştırma hakkında açıklamalarda bulunan Christian Fynbo Christiansen, “Başvuran yaklaşık 100.000 hasta, ACE inhibitörleri veya angiotensin 2 reseptör engelleyicileri kullanmıştı. Çalışma, yüksek tansiyona karşı başka tip ilaçlar; kalsiyum engelleyiciler kullanan kişilere kıyasla, bu hastalarda solunum cihazına bağlanma oranının ve ölüm oranlarının daha düşük olduğunu gösteriyor” dedi.

Bazı tıp doktorları ve araştırmacılar, ACE engelleyicilerinin aslında tamamen ters bir etki oluşturabileceğini; COVID-19 kaynaklı ölüm tehlikesini artırdığını belirtmişti çünkü COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsü, akciğerlere ACE engelleyiciler ile aynı ACE reseptörleri üzerinden giriyor. Fakat araştırmacılar, ACE engelleyicilerinin akciğer hasarına karşı koruyucu bir etki sağladığını akla getiren bulgular olduğunu ve bu durumun, tansiyonu düşürmek amacıyla başka tip ilaç kullanan hastalarda görülmediğini belirtiyor. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması ve ilaçların doktora danışılmadan kullanılmaması gerekiyor.

Kaynak: Popular Science

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap