Yüksek Kan Şekeri Seviyelerini Düşürüp Şeker Hastalarına Yardımcı Olabilecek 12 Mucizevi Besin
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yüksek Kan Şekeri Seviyelerini Düşürüp Şeker Hastalarına Yardımcı Olabilecek 12 Mucizevi Besin

0

Tip 2 diyabet farklı birçok nedenden dolayı özellikle son yıllarda görülme oranı fazlaca artan bir hastalık. Kandaki şeker seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanan bu rahatsızlığın etkilerini biraz daha hafifletmek için uzmana danışarak tüketebileceğiniz besinler var.

Diyabet vücudun insülin üretme veya insülini etkili kullanma yeteneğini etkilediğinden, kan şekeri seviyenizi normal bir aralıkta tutmak için tedaviye ihtiyacınız vardır.

Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için birçok tedavi seçeneği mevcut fakat doktorunuza danışarak bazı besinlerle de vücudunuz için takviyede bulunabilirsiniz.

1. Fesleğen yaprağı

Fesleğen yaprakları, öjenol, metil öjenol ve karyofillen üreten antioksidanlar ve uçucu yağlarla doldurulur. Kolektif olarak bu bileşikler, düzgün bir şekilde işlev görmesi ve insüline duyarlılığı arttırmak için pankreatik beta hücrelerine (insülini depolayan ve salgılayan hücrelere) yardımcı olur. Ek bir avantaj olarak yapraklarda bulunan antioksidanların, oksidatif stresin kötü etkilerini yitirmesine yardımcı olmasıdır.

Kullanımı: Kan şekeri seviyelerini düşürmek için aç karnına iki veya üç adet fesleğen yaprağı tüketin.

2. Keten Tohumu

Yüksek lif içeriği sayesinde keten tohumu sindirime, ayrıca yağların ve şekerin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur.

Kullanımı: Bir bardak ılık su ile aç karnına her sabah bir yemek kaşığı keten tohumu tozu tüketin. Ancak, sağlığınıza zararlı olabileceğinden, günde 2 çorba kaşığından fazla tüketmeyin.

3. Yaban mersini yaprakları

Yaban mersini yaprakları diyabet kontrol etmek için Ayurveda’da (Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi) yüzyıllarca kullanılmıştır. Son zamanlarda, Journal of Nutrition, yaban mersini bitkisinin yapraklarının yüksek miktarlarda antosiyanidin içerdiğini ve bunun da glikoz taşınması ve yağ metabolizmasında yer alan çeşitli proteinlerin etkisini arttırdığını belirtmiştir. Bu eşsiz özellik sayesinde, yaban mersini yaprakları yüksek olan kan şekerini düşürmek için harika bir yoldur.

Kullanımı: Yaban mersini yapraklarını ezin ve günde 100 gr tüketin.

4. Tarçın

Tarçın, insülin duyarlılığını ve düşük kan şekeri seviyelerini geliştirebilir. Günde yarım çay kaşığından az olmak üzere, insülin hassasiyetini artırabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olur, böylece kişinin kalp hastalığı riskini de azaltır.

Kullanımı: Kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olmak için yaklaşık 1 gram tarçını bir ay boyunca günlük beslenmenize ekleyin.

5. Yeşil çay

Diğer çay yapraklarından farklı olarak, yeşil çay fermente edilmez ve polifenolce yüksektir. Polifenol, kan şekerinin salınımını kontrol etmeye yardımcı olan ve vücudun insülini daha iyi kullanmasını sağlayan güçlü bir antioksidan ve hipo-glisemik bir bileşiktir.

Kullanımı: Kahvaltıdan veya yemeklerden önce bir bardak tüketin.

6. Moringa

 Moringa olarak adlandırılan bu bitkinin yaprakları en çok kişinin enerjisini artırma yeteneği ile bilinir. Şeker hastalığı durumunda, moringa yaprağı, tokluğu arttırır ve düşük kan basıncını sağlar.

Kullanımı: Birkaç yaprağı ezin ve suyunu çıkarın. Her sabah aç karnına çeyrek su bardağı tüketin.

7. Psyllium husk (Karnıyarık otu)

Genellikle laksatif etkisiyle bilinen bu bitki, su ile temas ettiğinde, jel benzeri bir madde oluşturacak şekilde şişer. Bu kan glikozunun bozulmasını ve emilimini yavaşlatır. Ayrıca mide astarını ülserlerden ve asidikten korur.

Kullanımı: Her öğünden sonra, süt veya su ile tüketebilirsiniz. Kabızlığa yol açabileceği için lor ile birlikte tüketmemeniz öneriliyor.

8. Acı kabak

Acı kabak, insan pankreasının ürettiği insülini taklit eden ve böylece vücuttaki şekerseviyelerini azaltan bir biyo-kimyasal olan insülin-polipeptit-P bakımından zengindir.

Kullanımı: Üç günde bir aç karnına bir bardak acı kabak suyu tüketmeyi deneyin.

9. Ceviz suyu

Ceviz suyu da kan şekerini düzenleyerek, düzenli olarak tüketildiğinde diyabette size yardımcı olacak besinler arasında.

Kullanımı: 2 cevizi bir fincan ılık suya koyup gece boyunca bekletin. Sabah suyunu içip cevizleri yiyin.

10. Neem

Hindistan’da bol miktarda bulunan acı bitkinin şaşırtıcı tıbbi özellikleri vardır. Neem, insülin reseptör duyarlılığını artırır, kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, hipoglisemik ilaçlara olan bağımlılığını azaltabilir.

Kullanımı: Neem yapraklarını ezerek suyunu aç karnına için.

11. Badem

İçeriğindeki protein ve sağlıklı yağlarla kan şekerini düşürmeye yardımcı olabiliyor.

Kullanımı: Gün içerisinde 10-12 adet tüketin.

12. Kakao

Kakao lif ve demir bakımından oldukça zengin. Ayrıca içerdiği magnezyum bakımından da etkili bir besin. Bu nedenlerle kan şekerini düşürmede de etkili olabiliyor.

Kullanımı: Meyvelerinizin ve bazı içeceklerinizin üzerine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bonus:  

Ayrıca ıspanak, soğan, sarımsak, lahana ve baklagiller de size yardımcı olabilir.

 Bazı ürünler size çok yabancı geldiyse uzmana danışarak bu ürünleri de düzenli şekilde tüketebilirsiniz.
Resim ve kaynak: https://onedio.com/haber/yuksek-kan-sekeri-seviyelerini-dusurup-seker-hastalarina-yardimci-olabilecek-12-mucizevi-besin-815651

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap