YouTube’un 2022’de getirmeyi planladığı 5 yeni özellik
 1. Anasayfa
 2. Genel

YouTube’un 2022’de getirmeyi planladığı 5 yeni özellik

0

 

YouTube, kullanıcılarına daha fazla imkan sunabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. 2022 yılında birçok yeniliği de getirmeyi planlıyor.

Dünyanın en büyük video içerik platformlarının başında gelen YouTube, üzerinde çalıştığı yeniliklerle kullanıcılarının deneyimlerini arttırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren şirket, 2022 yılında da birçok yeni özelliği platformlarına getirmeyi başardı. Daha fazla imkan sunarak platformun kullanılabilirliğini arttırmak isteyen şirket, bu yıl içerisinde yapmak istediği yenilikleri açıkladı.

İşte bu yıl içerisinde gelecek yeni özellikler

YouTube, planlarına kullanım kolaylığı sunmanın yanı sıra yeniliklere de kapı açıyor. Özellikle son dönemde popüler olan metaverse evreni ve kripto para dünyasını da dahil ediyor. Diğer platformların da çalışmalarını yakından takip eden şirket, YouTube’un yelpazesini genişletmek istiyor. YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan, bir blog gönderisinde bu yeniliklerden bahsetti.

2022’de kullanıma sunacağımız tüm yeni ürünler ve araçlar için heyecanlıyım. Bu yılın yol haritasında çok istenen birkaç özelliği fark edeceksiniz. Bu güncellemelerin her biri, çok sayıda tartışma ve verinin yanı sıra tüm YouTube topluluğundan gelen geri bildirimlere dayanıyor

1. Shorts bölümünde birtakım iyileştirmeler

 

YouTube, TikTok uygulamasının kısa biçimli video içeriği özelliğini Mart 2021’den bu yana kullanıyor. YouTube Shorts adı verilen özelliği daha da iyi hale getirmek için yeni efektler ve platform içerisinde bulunan remix videolarını da kullanılabilecek.

2. Ortak canlı yayın özelliği

 

YouTube, özellikle Instagram’dan da bildiğimiz ortak canlı yayın özelliğini platformunda kullanmaya başlamak istiyor. Böylece içerik oluşturucuları, kendini başka içerik kullanıcılarının abonelerine tanıtma imkanı bulacak. Etkileşimi arttırmak isteyen platform, bu özelliği kısa sürede hayata geçirmek istiyor.

 

3. Yenilikçi Web3 fırsatları

 

Platform hiç kuşkusuz önemli bir para kazanma yeri olarak da biliniyor. YouTube, para kazanma imkanını daha da arttırmak için içerik oluşturucular ve aboneleri arasında yeni bir kanal oluşturmak istiyor. Böylece kullanıcılar; ayrıntısı tam olarak bilinmese de favori içerik oluşturucularından videolar, fotoğraflar ve daha fazla özel içerik satın alma olanağından yararlanabilecekler.

4. Metaverse evrenine ilk adım

 

Özellikle son dönemde adından oldukça söz ettiren metaverse evreni, tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Platform içeriklerini bu evrende oluşturulabilecek şekilde bir yenilik getirmek istiyor. Örnek olarak oyun etkileşimlerini daha canlı hissettirmeye imkan sunacağını belirten YouTube, konuyla ilgili başka bir ayrıntıya henüz yer vermedi.

5. Yeni alışveriş fırsatları

 

Daha öncede bahsettiğimiz gibi YouTube, bir çok kişi için artık gelir kapısı olmuş durumda. Para kazanma imkanını daha da arttırmak için yenilikler getirmeyi planlayan platform; alışveriş yapılabilir videolar, canlı alışveriş ve e-ticaret gibi birçok fırsata zemin hazırlamak istiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir