YouTuberları da Kapsayan Vergi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi
 1. Anasayfa
 2. Genel

YouTuberları da Kapsayan Vergi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

0

YouTuberları ve Tüm Dijital İçerik Üreticilerini Kapsayan Vergi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi: İşte Detaylar

Türkiye’deki tüm dijital içerik üreticilerinin ve mobil uygulama geliştiricilerinin beklediği vergi düzenlemesi, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda yıllık geliri 880 bin TL’yi aşmayanlar, %15‘lik stopaj haricinde gelirinden kayıp yaşamayacaklar.

Aralarında YouTuberlarında da olduğu büyük bir kitleyi kapsayan, ‘internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikleri paylaşan sosyal içerik üreticisi gerçek kişiler’ ve mobil uygulama geliştiricileri için uzunca süredir beklenen vergi düzenlemesi bugün yürürlüğe girdi. Düzenleme, Resmî Gazete’de yayımlandı.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmî Gazete’de yayımlanan ‘Gelir Vergisi Genel Tebliği’ ile birlikte bahsi geçen kşilerin faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar, gelir vergisinden belirli bir seviyeye kadar istisna olacaklar. Bugün itibariyle yürürlüğe giren tebliğe göre belli tutara kadar olan kazançlarda sadece bankalar tarafından stopaj yapılacak, defter tutulmayacak, fatura düzenlenmeyecek ve beyanname verilmeyecek.

Yılda 880 bin TL’yi aşmayan gelir elde edenlere yalnızca stopaj uygulanacak:

Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla %15 oranında gelir vergisi stopajı yapmak ve takip eden ayda verilecek muhtasar beyannameyle beyan edip ödemekle yükümlü olacaklar. Banka hesabına yatan para tutarı (stopaj öncesi) 2022 yılı için 880 bin TL’yi aşmadığı sürece tek kesinti stopaj olacak ve gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek.

 

2022 yılı içinde elde ettiği kazancın 880 bin TL’yi aşması durumundaysa mükellef, yıllık gelir vergisi beyannamesiyle kazancını beyan etmekle yükümlü olacak. Bunun dışında gelir tutarına bakmaksızın, defter tasdik ettirme, defter tutma ve belge düzenleme zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğin maddelerini okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir