YouTuber Tolga Özuygur, 3D Baskı ile ‘Protez El’ Yaptı: ”Deprem Yüzünden İnanılmaz Bir Protez İhtiyacı Var”
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

YouTuber Tolga Özuygur, 3D Baskı ile ‘Protez El’ Yaptı: ”Deprem Yüzünden İnanılmaz Bir Protez İhtiyacı Var”

0

YouTube kanalında yaratıcı tasarım ve üretim videoları paylaşan Tolga Özuygur, yaşadığımız deprem felaketi sonrası artan protez ihtiyacına dikkat çeken ve çözüm öneren bir video paylaştı.

6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi sonrası herkes yaraları sarmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Arama-kurtarma faaliyetleri sonrası enkaz altından çıkarılan vatandaşlarımız ise ne yazık ki pek çok sağlık sorunuyla karşılaşabiliyor.

En yaygın sağlık sorunlarından biri ise el, kol, ayak, bacak gibi uzuvların ampute edilmesi. Uzuvları ampute edilen kişilere sağlanan protezler ile hayat kalitelerini iyileştirebilmek hedefleniyor. Yaşadığımzı son deprem sonrası enkaz altından çok sayıda insan çıkarıldı ve bir süredir ‘protez’ ihtiyacının artacağına dair açıklamalar yapılıyordu.

YouTuber Tolga Özuygur da bu ihtiyaca yönelik dikkat çeken bir video paylaştı;

Videoda protez ihtiyacına yönelik açıklamalarda bulunan Özuygur, sonrasında gereken malzemeleri açıklayarak protez el üretme aşamalarını anlatıyor. 3D baskı ile üretilen ve ardından monte edilen parçalar, fonksiyonel bir protez ele dönüşüyor.

Özuygur aynı zamanda Türkiye’de 3D baskı ile protez üreten bir STK olan Robotel’den de bahsediyor. El ve parmakl protezlerine ihtiyaç duyan kişilere ücretsiz olarak protez üreten Robotel aynı zamanda farklı ihtiyaçlara yönelik işlevsel protez modelleri için detaylı bilgi ve üretim için gereken tüm detayların yer aldığı dosyalar da sunuyor. 

Buraya tıklayarak Robotel’in internet sitesini inceleyebilir, 3D baskı ile üretebileceğiniz farklı protezler hakkında bilgi almak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu önemli ihtiyaca dikkat çektiği için Tolga Özuygur’a teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap