YouTube Yeni Kullanıcılar İçin İpuçları
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

YouTube Yeni Kullanıcılar İçin İpuçları

+ - 0

YouTube yeni başlayan kullanıcılara, site içi gezinmelerin de kullanılan araçların nasıl kullanılacağı hakkında fikir vererek hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olabilecek YouTube site içi kullanım ipuçları. Google ürünleri arasında yer alan popüler video medya araçlarını kullanmak için usta bir kullanıcı olmayabilirsiniz. Ancak aşağıda açıklamaları verilen makaledeki ipuçlarını takip ederek YouTube Web site kullanımında deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz.

Kullanıcılar için YouTube ipuçları :

1. Youtube’un Türkçe açıklamalarına baktığımızda, Galeriniz, Medya deponuz, Kanalınız, anlam ifadelerini görüyoruz. Youtube, 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyon dolara satın alınmıştır. Detayları buradan (Wiki) inceleyebilirsiniz.

2. Youtube bir video barındırma sitesi olmak ile beraber kendinize ait birbirinden güzel birçok video çekimi yaparak üzerinde düzenleme yapabileceğiniz bir kullanım kolaylığı da sunmaktadır.

3. Web sitenizin olması gerekmez. Kişileştirilmiş özelliklerden yararlanmak için öncellikle kendi hesabınızı oluşturmanız gerekir. Kendi hesabınızı herhangi bir e-posta üzerinden oluşturabileceğiniz gibi, Google, Gmail e-posta mail bilgilerine sahip olduğunuzda Google’un tüm ürünlerine tek bir hesap üzerinden giriş yaparak kullanım rahatlığını yaşarsınız. Dolayısı ile devamlı farklı bir hesaptan giriş yapmanız gerekmez.

4. Bir kez hesabınızı oluşturduktan sonra, Youtube sitesinde istediğiniz video altında yorum yapabilme, favori videoları düzenleme, videoları çalma listeleri (Playlists) oluşturabilirsiniz. Bunun için bir videoyu açıp “Ekle” düğmesine tıklayıp, açılan menüden seçiminizi yapın.

5. YouTube sitesine giriş yapığınız da kaydettiğiniz videolara ulaşmak için sol taraftaki menüden Kanalım ismine tıklayıp kanalınızı açın. Sayfa üstünde “Oynatma listeleri” başlığına tıklayarak kanalınızdaki video listesine ulaşabilirsiniz. 

6. Mobil telefonlardan YouTube direk video yükleyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yoktur. YouTube hesabınıza girip ayarlardan videoları e-posta ile yüklemek için doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olmanız yeterli olacaktır.

7. YouTube videolarınızı paylaşın profil isminizin hemen alt kısmında bulunan Paylaş butonuna tıkladığınızda hazır birçok paylaşım düğmelerini göreceksiniz. İstediğiniz sosyal paylaşım sitelerinde payalaşım yapabilirsiniz. Paylaşım yapmadan önce sosyal paylaşım site hesaplarınızın açık olması gerekir. Aynı pencere altında düzenlemiş olduğunuz videonun kısa linki bulunmaktadır. Bu linki, görmesini istediğiniz arkadaşlarınıza e-posta veya yorum içi link eklediğinizde onlar da videolarınızı izleyebilir ve paylaşabilirler.

8. Herkese açık olarak yayınladığınız videolar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için ilgili video paylaşım isminin yanındaki Daha fazla butonunu açılır konuma getirerek istatistikler bölümünden izleyebilir veya Profil resminize tıklayıp açılan pencerede sırası ile Dişli çarkEk özellikleri görüntüleyinAnalytics seçeneğini seçerek detaylara ulaşabilirsiniz.

9. Youtube de beğendiğiniz videolar haricinde diğer videoları da takip edebilmek için “Abone ol” düğmesine tıklayın ve “Aboneliği düzenle” üzerine tıklayarak aboneliğinizle ilgili ince ayarları yapın.

10. YouTube menüsünden “Kanalım” seçeneğine tıklayarak, favori listenizdeki videolardan ve herkese açık olarak paylaştığınız videolardan oluşan kişisel kanalınızı ziyaret edebilir, bu sayfada düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

11. YouTube videolarınızı nasıl indirebilirsiniz ? Bağlantı linki takip ederek yardım alın.

12. YouTube videolarını PC’nizde açabileceğiniz bir biçimde indirmek için ayrıca Any Video Converter ücretsiz (Free) yazılımı da kullanabilirsiniz. Kurulum aşamasında Programı yüklerken ek yazılımları yüklememeye dikkat edin. Bu şekilde indirdiğiniz videoları yalnızca kişisel olarak kullanabileceğinizi unutmayın.


YouTube kategorisinde toplanan makalelere de bakarak ayrıca daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap