Youtube Hakkında Şaşırtan Bilgiler
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Youtube Hakkında Şaşırtan Bilgiler

0

YouTube’den Şaşırtan Bilgiler

Youtube arama motoru olarak da kullanılmaya başlanan dün yanın en önemli video sitesi olduğunu bilmeyen yoktur.Kimilerimiz müzik dinlemek için ,kimilerimiz komik videolar izlemek için kullanırken artık her türlü bilginin anlatımlı videolarını yükleyen kullanıcıları sayesinde aranılan tüm bilgilerin videolarına ulaşılmakta.Bugünkü kullanıcıların youtube’yi kullanım amaçları kuruluş amacına uygun mu bilinmez ama Youtube’nin ilginç hikayeleri olduğunu biliyoruz.Bu hikayeler birlikte gözatalım.

1. PayPal’ın Youtube’un oluşum sürecindeki rolü .

Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim isimli girişimciler tarafından yaratılan youtube‘nin bu üç girişimcisidaha önceden birbirini PayPal sayesinde tanıyorlardı. Çünkü üçüde PayPal Kuruluş sürecinde çalışmışlardı.Bu üççalışanın PayPalın Ebay tarafındansatın alındıktan sonrasında oluşan bonuslar ile Youtube’yi kurduklarını anlamak hiç de zor değil.Yani PayPal satılmasaydı Youtube olmayabilirdi diyebiliriz.

2. Youtube’nin tanışma sitesi olduğunu biliyor muydunuz?

Bu Üç girişimci başlangıçta “hot or not” tarzında karşılıklı beğenenlerin bildirim aldığı bir tanışma sitesi fikri ile yola çıktı. Bu fikrin hiç de orjinal olmadığını düşünen Ancak bu fikrin orijinal olmadığını düşünen üç kafadar bu yoldan geri döndüler ve Youtube‘un günümüze ulaşan son halinin ilk temellerini attılar.Aslında fikirlerinden geri döndüren olay fikrin orjinal olmaması dışında Yüksek boyutlu videoların e-maillerin ekinde gönderim sorunu oluşturması idi.

3. Youtube, “utube” ile oldukça sıkıntılı dönemler yaşadı.

2005 yılının 14 şubatında Youtube.com adresi tescil edilmiştir,fakat kısa sürede adresin aynı şekilde söylenen bir boru firmasının web sitesi olan Utube’un ile başı belaya girmeside kaçınılmaz oldu.Youtube’a girmek isteyen kullanıcıların utube.com’u oldukça meşgul etmiş olması şirketin hoşuna gitmedi.Şirket Youtube’u dava etmiştir  fakat kazanamadı.Mahkemeden sonra şirket utube.com adresini elinden çıkararak farklı bir adrese taşınmıştır.El değiştiren UTUBE ise video sitesi olarak yoluna devam etmekte.

4. Youtube’a yüklenen ilk video.

Youtube’a ilk yüklenen videoda kurucu ortaklarından Jawed arim’inde olduğu amaçsız bir gösterim videosunun günümüze kadar 30 milyona yakın izlenmiştir.Bu video 23 Nisan 2005 de yüklenmiştir. 

5. Youtube’de “Rickroll” olayı

Rickroll  anlamı Youtube’a link verilerek, çıkan videonun şaka amaçlı kullanılmasını ifade eden terimdir.. Rickroll olayının ilk olarak 2007’de yapıldığını ve Rick Astley’in Never Gonna Give You Ap isimli parçası ile rickroll edilmiş binlerce insan olduğu söyylenmektedir hatta bunu kanıtlamaya çalışan araştırmacılarda bulunmaktadır.

6. Nisan 1 Eşek Şakaları Youtube’de

Her yıl 1 Nisan’da Youtube anasayfadaki başka bir videoya link ediyor.Yapılan ilk şaka bir rickroll’du.

7. En Çok İzlenen Video ise Charlie’nin parmak ısırma videosu

Halen izlenmelerde bu iki müthiş bebeğin sevgiyle doğal davranışları müzik dışı videolarda en üst sıralarda ve 850 milyonluk tıklanması ile rekorda ve bu sayı her geçen gün yükselmekte.

8. Müzik Videolarında En Çok İzlenen ise Gangnam Style.

Bu bölüme geldiğimde görüntüleme sayısının son durumuna baktığımda ise sonuç 2.860.137.082 görüntüleme idi.Kısaca bu viedonun rekorunu kıracak yeni bir video beklenmekte hala..

9. Youtube’a Mobil Cihazlardan Girişin Etkisi.

Youtube  İnternet devrimi sayılabilecek mobil cihazlar  ile youtube’a giriş kolaylığı avantajıyla neredeyse tüm trafiğini mobil cihazlardan sağlamakta.Youtube kullanıcılarının mobil cihazlardan kolaylıkla video yukleyebilmeleri de youtube girişlerde mobil cihazların tercihini artırmakta.
Burada ilginç olan ise youtube’un video izlemekten çok müzik dinlemek için kullanılması.

10. Youtube Dakikada 400 Saat Video Yüklenmekte!

Youtube’un  içerik oluşturucu stüdyosundan bilgilere göre, dakikada tam 600 saat video Youtube’a yükleniyor. Bu ise depolama alanı hakkında inanılmaz düşünceler üretmemize sebep olabilir.
Son dönemlerin en etkili bilgi deposu youtube2de kanal oluşturmak isterseniz ve yardıma ihtiyaç duyarsanız BURAYA buyrun lütfen.

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi..

Yorum Yap