YouTube, Bir Anda Ekranda Belirerek İzleyicilerin Sinirini Bozan Reklamları Kaldırıyor
 1. Anasayfa
 2. Youtube

YouTube, Bir Anda Ekranda Belirerek İzleyicilerin Sinirini Bozan Reklamları Kaldırıyor

0

 

YouTube, video izlerken ekranın alt kısmında beliren ve oldukça sinir bozucu olabilen ‘yer paylaşımlı reklamların’ kaldırılacağını duyurdu. Bu reklamlar, yalnızca masaüstü sürümde görülebiliyordu.

Dünyanın en büyük video platformlarından olan YouTube, eğer Premium üyesi değilseniz sürekli çıkan reklamlarla sinir bozucu olabiliyor. Hâliyle bu durum da kullanıcılardan eleştiri gelmesine neden oluyor.

Google çatısı altında faaliyet gösteren şirket, işte bu yüzden yeni bir adım atma kararı aldı. Yapılan açıklamada, videoları izlediğimiz sırada ekranın alt kısmında beliren ve video izleme deneyimimize zarar veren reklamların platformdan kaldırılacağı belirtildi.

Videolar oynatılırken ekranın alt kısmında beliren ‘yer paylaşımlı reklamlar’, 6 Nisan itibarıyla YouTube’dan kaldırılacak

Öncelikle yukarıdan da görebildiğiniz bu reklamların ‘overlay reklam’ veya ‘yer paylaşımlı reklam’ olarak adlandırıldığını belirtelim. YouTube, videolarda sürekli gördüğümüz bu reklamların 6 Nisan itibarıyla kaldırılacağını söylüyor. Karara sebep olarak ise bu tarz reklamların kullanıcı için ‘rahatsız edici olması’ gösteriliyor. Yani platform, attığı adımla kullanıcı deneyimini iyileştirmek istiyor.

Yer paylaşımlı reklamların uzun süredir mobilde bulunmadığını belirtmek gerek. Bu reklam biçimi, yalnızca masaüstü kullanıcıları tarafından görülüyordu. Yeni değişiklikle masaüstü kullanıcılarının sevineceğini söyleyebiliriz.

Dev video platformu, bunların yanı sıra reklamların kaldırılmasının içerik üreticileri üzerinde büyük bir etkiye neden olmayacağını ifade etti. Bununla mücadele etmek için de diğer reklam formatlarına geçiş yapılacağını ekledi. Bu formatların ne olduğu ise paylaşılmadı.

Yer paylaşımlı reklamların yalnızca masaüstünde yer aldığı düşünüldüğünde, para kazanan içerik üreticileri için büyük bir kayba yol açmayacağını söyleyebiliriz.

Kaynak:https://9to5google.com/2023/03/07/youtube-overlay-ads-removal/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir