1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yorumların blogunuz üzerindeki etkileri

Yorumların blogunuz üzerindeki etkileri
+ - 0

Sosyal Medya ve Yorumlar

Yorumlar birçok blogcuların sitelerin, forumların tek silahıdır. Bu aracı faydalı kullanıma çevirebilmek sitenizin hit’ini artıracağı gibi PageRant değerinizi de yükselteceğini biliyormuydunuz? Sitenizin, blog’unuzun hit’ini öğrenebilmenin bir çok yolu vardır. Ancak ben herkesin bildiği fakat uygulama yapmadığı bir konudan bahsetmek istiyorum. 

Bu konulara kısa başlıklarla göz atalım ;

1. Blog’unuz da yazılarınızın altında görülen Yorumlar (Coment) butonu,
2. Yazdığımız yazıların altında görülen Yorumlar (Coment) butonları,
3. Alexa hit değerlerini sorgulama
4. Sitenize Alexa sayacı eklediyseniz alexa sitesinde sitenize yapılmayan yorumlar
5. Birçok site, blog ve sosyal medyada gördüğümüz beğendiğimiz konulara yapılan yorumlar
6. Yazınız ile ilgili bir okuyucunuzun site, blog’unuza yaptığı yorumlar
Günlerce emek vererek yazdığınız yazılarınıza bir kişi dahi yorum yazmamıştır. Bu konu çok doğal olarak sizi üzecektir. Ancak Dünyanın sonuda değildir. Peki siz birinden yorum beklerken, blog yada sitesine yazı yazan diğer yazarlara yorum yazıyor musunuz?
Eğer vereceğiniz cevap HAYIR ise sizede yorum yazan insanlar çok az olacaktır. Birçok bloglar yorumlarda site linkinin bırakılmasını sevmez. Çok da doğaldır. Yaptığınız yorum ile yazı arasında bir ilişki içermeyen bir yorumu site sahibi kabul etmeyebilir. Bende etmem. Yapacağınız yorum, yazı ile ilişkili ve gerçeği yansıtması gerekmektedir. Site linkinizi bıarakacaksanızda linkiniz sadece ana sayfanızı yansıtması gerekmektedir. Yoksa yorumunuz onaylanmayabilir. Burada önemli olan amaç ile aracı karıştırmamak gerekmektedir. Yorum yazın, karşı blogu da sitenize davet edin. Sonuç olarak her iki tarafta kazanmış olacaktır. Her iki tarafta da link olacağından doğal link paylaşımı yapılmış olur.
Arama motarları yazılarınızı incelediğinde kasıtlımı değilmi zaten anlayabilmektedir.Yapılan yorumun değeri bırakma şeklinizdeki sadeliğe bağlıdır.
1. maddede açıkladığım konuya paralel olarak sitenizin gelişmesi istiyorsanız, hemen yorumlarınızı yazarak, sitenize, blog’unuza yorum yapılmasını sağlayabilirsiniz.
2. Alexa hit değerlerini sorgulama
Hit trafiğinizi sorgulama aracı olarak Alexa trafik aracını blogunuz da kullanabilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda tarayıcınıza eklemeniz gerektiğini belirten bir uyarı alıyorsunuz. Gizlilik ilkeleri kurallarına uygunlugunu onaylayarak tarayıcınıza kurabilirsiniz. Bu işlem size ne fayda sağlayacak. Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcınızda maus’u trafik sorgulama iconunun üzerine getirdiğinizde blog’unuzun yada sitenizin Dünya üzerindeki web uygulamanızın hangi safhada olduğunu göstermektedir. İcona tıkladığınızda siteniz ile ilgili detaylı bilgilere ulaşıyorsunuz.

Alexa Trafik Rank Sorgulama

3. Tarayıcınıza Alexa icon’unu eklediniz işimiz bitti mi? Hemen cevaplıyorum hayır. Alexa iconuna tıkladığınızda alexa sitesine giriş yapmış oluyorsunuz. Siteye giriş yaptığınızda sizi direk Trafik istatistikleri menüsüne götürüyor buradaki menüde Revievs (Yorumlar) yazan yere tıkladığınızda hiçbir yorumun yapılmadığını görüyorsunuz. Benim de bugüne kadar dikkat etmediğim bir konu. Ancak farkettiğim bu konuyu sizde farketmemiş olabilirsiniz. Burada ilk yorumu siz yapın. Açıklamalar mevcut. Fazla şişirmeden sade ve net bir açıklama olsun. Bu yorumlar sizin sitenize yapılan müracatları göstermekte. Burada yorumlar bütün Dünyada web üzerinde sergileniyor. Ne kadar çok yorum yapılırsa sitenizin değerini artıran bir alan. Yorum yapılması için arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Hadi ilk yorumu benim bloguma yaparak benimde sizin blogunuza yorum yapmamı sağlayın. Her yorum yapan diğer bloglara da yorum yapacaklarından kısa zamanda yorumlar dengesi de kurulmuş olacak ve zincir halinde büyüyecektir. Resimde dikkat ederseniz yorum 1 görülmekte. E, benim gibi sonradan fark edenler için görülecek olanda budur. Merak ettinizmi bu 1 yorum kime ait, tabiki bana. Birçok sitenin incelemesini yaptığımda bu rakamın çok düşük olduğunu gördüm. Demek ki çok kişi farkında değil bu konunun. İlk farkedenlerden biri olmak için başlayabilirsiniz.

Alexa Trafik Rank

4. Birçok site ve sosyal medyada gördüğümüz beğendiğimiz konulara yapılan yorumlar ;
Bloglarımız dışında yaptığımız araştırmalarda sitelere beğendiğimiz konularda beğenilerimizi ifade etmek için yorumlar yazarız. Yazdığımız yorumların arama motorlarınca okunduğunu unutmayın. Bu nedenle yorumların önemini çok daha iyi anlamış olacaksınız.
Örneğin : Google arama ile bir konu aradığımızda daha önceden yaptığınız bir yorum karşınıza gelirse saşırmayın. Bu nedenle sitelerde veya sosyal medyada yapacağınız yorumlar her zaman seviyeli ve sitenize link verecek şekilde olması sitenizi bir kademe daha ileriye taşıyacağını unutmayın.
5. Yazılarınız ile ilgili, okuyucularınızın site, blog’unuza yaptığı yorumlar ; Blog, site de yazılarınıza okuyucularınız yorum yazdıklarında size e-maille geri bildirim olarak bilgi gelir. Bu bilgileri okuyarak, yapılan yorumun amacını tespit edin. Farklı amaçlarla yorumlar yapılmış olabilir. Blogunuza yazdığınız yazı ile ilgili olmayan bir yorum ve link, blogunuza gelen okuyucuları farklı sitelere çekmek için hazırlanmış bir tuzak olabilir. Yorumu onaylama aşamasında bu konuya dikkat edin. Amaçlı bir yorum ise yorumu silin. Siteniz spam yönlendirici bir site adını almaktansa böyle bir yorumun olmaması en doğru karar olacaktır.
Kumanda panelinizdeki blog yorum kısmını denetleyin. Yeni bir blog açtıysanız ve yazımızı okuyorsanız yeni blogger kumanda paneli ayarlar ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Blogger da yapılan yenilikleri inceleyerek arama motorları (SEO) ayarlarınızı mutlaka tamamlayın. Hemen yorumlara şimdi başlayarak, bir alt yorum yapan kişiyi bir üst blog adresinden takip ederek yorum zincirinizi oluşturun.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap