Yıllardır şikayet ediliyordu: Google Chrome için çok beklenen özellik kullanıma sunuldu!
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Yıllardır şikayet ediliyordu: Google Chrome için çok beklenen özellik kullanıma sunuldu!

0

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome, çok fazla hafıza ve pil tüketimi nedeniyle yıllardır şikayet ediliyordu. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında testlere başlayan Google, kullanıcıları dinledi ve faydalı yeni özelliğini kullanıma sundu.

Google’ın milyonları aşkın kullanıcısı bulunan internet tarayıcısı Chrome, uzun yıllardır her platformda tercih edilen bir numaralı tarayıcı. Basit arayüzü ve gelişmiş performansıyla web sayfalarını kısa sürede açan Chrome tarayıcısı, şu anda lider durumda ve bunu kaybetme gibi bir durumu da henüz görünmüyor.

Fakat Google Chrome‘un yıllardır çözülemeyen bir sorunu vardı. Özellikle düşük donanıma sahip bilgisayarlarda Chrome, çok fazla hafıza ve pil tüketim nedeniyle şikayet ediliyordu. Neyse ki üzerinden yıllar da geçse Google bu sorunu ele aldı ve faydalı iki yeni özelliğini kullanıma sunmaya başladı.

CHROME İÇİN YENİ TASARRUF MODLARI GELDİ

Google Chrome için ”Bellek tasarrufu” ve ”Güç tasarrufu” isimli iki yeni özelliğin dağıtımına başlandı. Geçtiğmiz yıl Aralık ayında ilk testleriyle gün yüzüne çıkan yenilik, artık kademeler halinde, hazır bir şekilde kullanıcılara sunuluyor.

Gelen özelliklerden ‘Bellek tasarrufu”, etkin olmayan, yani uzun süredir arka planda olan sekmeler tarafından tüketilen belleği boşaltmaya yarıyor.

Eğer o sekme bir süre aktif olarak kullanılmıyorsa Chrome onu tasarruf moduna alıyor ve bu sayede cihazı nispeten daha az yoruyor. Google’a göre tasarruf modu açıldığında yüzde 30’a kadar daha az bellek kullanıldığı belirtiliyor.

Diğer yandan ”Güç tasarruf modu‘da yeni gelen özelliklerden bir başkası. Yine kullanıcı dostu bu özellik sayesinde, arayüzdeki animasyon ve yumuşak kaydırma işlevleri azaltılıp videoların kare hızı düşürülüyor.

‘Güç tasarrufu’ sayesinde özellikle Laptop, telefon veya tabletlerde önemli derecede pilden tasarruf sağlayabilirsiniz. Şu anda her iki yenilik dünyada sunulmaya başladı. Eğer güncelleme sizler için de geldiyse AyarlarPerformans bölümünden erişebilirsiniz. Ancak gelmediyse bir süre daha beklemenizde fayda var.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap