1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yeterince Su İçilmeyince Vücudunuz Size Bu 8 Sinyali Veriyor

Yeterince Su İçilmeyince Vücudunuz Size Bu 8 Sinyali Veriyor
0

Suyun vücuda olan yararı saymakla bitmiyor. Özellikle sindirim için de önemli olan su sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için bir şart. Peki günde kaç bardak su içiyorsunuz? 

 Kişiden kişiye değişiyor elbette. Çoğu kişi sadece susadığında su içiyor. Bu nedenle de vücutta susuzluk belirtileri gözlemlenmeye başlıyor. İşte yeterince su içmediğinizin 8 kanıtı:

1- İdrarınızın rengi

İdrarınız sarı veya daha koyu renkteyse yeterince su içmiyorsunuz demektir.

2- Tuvalete gitme sıklığı

Tuvalete günde iki veya üç kezden az mı gidiyorsunuz? Bir an önce su içmeye başlamalısınız. İdeal olarak günde 6-7 kez tuvalete gitmeniz gerekmekte. Yeterince su içmiyorsanız bundan böbrekleriniz de etkilenebilir.

3- Kuru cilt

Cildiniz çok kuruysa bunun nedeni yeterince su içmemeniz olabilir. Cildin neden kuruduğuna dair araştırmalar devam etse de bilim insanları bunun yeterince su içmemek ve ciltteki yağ oranının düşük olmasından kaynaklandığını öneriyor.

4- Sürekli aç hissetmek

Vücudunuzda yeterince su olmadığında aç olmasanız bile aç hissedersiniz. Vücudunuz yeterince su içmediğinizin sinyalini böyle de verebilir.

5- Yorgunluk

Yeterince su içmeyen kişiler içenlere oranla daha yorgun hissederler. Bunun nedeni de vücudun kandan su ‘ödünç alması’. Kan seviyenizdeki oksijen azalması yorgun hissetmenize neden olur.

6- Baş ağrısı

Baş ağrıları, yeterince su içmemenin işareti olabilir. Ani hareket ettiğinizde veya bir şeyi almak için eğildiğinizde aniden başınız ağrıyorsa daha fazla su içmeyi deneyin.

7- Sinirlilik

Vücudunuzda gerekli sıvılar olmayınca daha sinirli hissedersiniz. Su içerek gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

8- Kabızlık

Bağırsaklarınızın çalışması için suya ihtiyacı var. Yeterince su içmemek kabızlığa yol açmakta. Bu tür durumlarda bol bol su için.

Bol bol su içmeleri için yukarıdaki bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın!

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap