Yerleşik Sayfa formülü yapılarını destekleyen Sayfalardaki işlevlere daha fazla esneklik ekleme
 1. Anasayfa
 2. Google Drive

Yerleşik Sayfa formülü yapılarını destekleyen Sayfalardaki işlevlere daha fazla esneklik ekleme

0

Google, Yerleşik Sayfa formülü yapılarını destekleyen yüksek performanslı özel işlevler oluşturmanıza olanak sağlayan yeni bir özellik olan adlandırılmış işlevler sunuyor.

 Dosyalar arasında yeniden kullanılabilirliği korumak için, adlandırılmış işlevleri varolan Sheets dosyalarından da içe aktararak, bir Sheets dosyasında oluşturulan işlevleri farklı bir Sheets dosyasında kullanmanıza olanak sağlayabilirsiniz.

Adlandırılmış işlevler, Sayfalar içinde ve Sayfalar arasında daha fazla formül esnekliği, okunabilirlik ve yeniden kullanılabilirlik sağlar. Daha önce karmaşık ve anlaşılması zor olan formüller artık daha anlaşılır ve yeniden kullanılabilir adlandırılmış işlevlere basitleştirilebilir.
Bu özellik aynı zamanda en son formül geliştirmelerine de dayanır: formüller için akıllı düzeltmeler ve Sayfalardaki formüller ve işlevler için öneriler.
 

Ek ayrıntılar

Ayrıca Sayfalarda yeni ve güçlü işlevlerden oluşan bir paket başlatıyoruz:
 • LAMBDA: Bir dizi isim ve bunları kullanan bir formula_expression verilen özel bir işlev oluşturur ve döndürür. Formula_expression, döndürülen işlevi bildirilen adlar kadar değerle çağırarak hesaplanabilir.
 • Lambda Yardımcı İşlevleri-MAP, REDUCE, BYROW, BYCOL, SCAN, MAKEARRAY: Yeniden kullanılabilir bir lambda’yı girdi dizileriyle birlikte bağımsız değişken olarak kabul eden gelişmiş dizi çalıştırma işlevleri.
 • XLOOKUP: Arama aralığında eşleşmenin bulunduğu konuma göre sonuç aralığındaki değerleri döndürür. Eşleşme bulunamazsa, en yakın eşleşmeyi döndürür.
 • XMATCH: Belirli bir değerle eşleşen bir dizi veya aralıktaki bir öğenin göreli konumunu döndürür. XMATCH, gelişmiş eşleme ve arama işlevlerini destekler ve joker karakterlerin soru işaretiyle eşleşmesine izin verir (?) veya yıldız işareti (*).
 
 • Sayfalar’da Veri > Adlandırılmış işlevler > Yeni işlev ekle > ayrıntıları girin > İleri > Oluştur‘a gidin. Daha sonra özel formülünüzü bir Sayfa hücresine girebilirsiniz.
 • Bir Sheets dosyasında oluşturulan adlandırılmış işlevler yalnızca bu dosyada kullanılabilir. Adlandırılmış işlevleri başka bir Sayfada kullanmak için, Veri > Adlandırılmış işlevler > işlevi içe aktar > eklemek istediğiniz adlandırılmış işlevleri seçin aracılığıyla bu dosyayı seçin.
 • Adlandırılmış işlevler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir