1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yenilenen Google Sites Kurulumu


0

Yeni Google Sites ile tanışın yazımda belirttiğim gibi, artık Google Sites ile kişisel veya ticari kullanım için kendi web sitenizi oluşturabileceksiniz. Web sitenizi oluşturduktan sonra dosya site veya sayfaların adını değiştirebilirsiniz.

Yeni Google Sites oluşumunu seveceksiniz. Google Sites ile ilk kez web sitenizi oluşturmaya başladığınız da kurulum aşamalarının ne kadar kolay, basit ve zevk verici bir çalışma olduğunu fark ederek sabırsızlanacaksınız.

Ancak, Google Sites web yapısı gereği JavaScript, CSS kodları gibi kodlamaları kabul etmediğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Google Sites’in bünyesinde barındırdığı birçok eklenti tüm gereksinimlerinizi zaten karşılayacak durumda.

Google Sites ile, Yemek tarifleri, Ürün tanıtım ve satış yapabilir hatta bir Öğretmen eğitimcisi iseniz kişisel kullanabileceğiniz gibi öğrencileriniz ile birlikte ortak çalışmalar da yapabilirsin.

Google Sites ile, Hayalinizdeki tasarımı gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem, Tasarımı yeni gerçekleştirilen Google Sites hakkında yazdığım makaleleri takip ederek ilgili adımları uygulamak anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım almaktır.

Google Sites hakkındaki açıklamaları buraya kadar okuyup web site kurmak için hevesli iseniz okumaya lütfen devam edin.

Not: Bir site oluşturmak için Chrome veya Firefox web tarayıcısı kullanmanız gerekir.

Google Sites İle Site Oluşturma:

1. Desteklenen bir web tarayıcısında Google Sites‘ı açın. Google Sites ana ekranı açılır.

2. Daha önce Google Sites kullandı iseniz, Google Drive ile de açabilirsiniz. Google Drive → Yeni → Diğer → Google Sites,
google-drive-yeni-google-sites-menusu

3. Sağ alt köşedeki Yeni site oluştur‘u + tıklayın.

4. Açılan pencerede, sizi tanıtım turu karşılayacak. Tanıtım turunu önce inceleyin.

Tanıtım tur bilgileri 1:

İçerik ekleyin: Sitenize içerik eklemek için “Ekle” menüsünü kullanın. İçeriği taşıyabilir, boyutu değiştirebilir ve resimleri kırpabilirsiniz.

Kullanılan Araçlar: Metin kutusu, Resimler, URL’yi Yerleştir, Yükle

Tanıtım tur bilgileri 2:

İçeriği taşıyın: Sitenizi organize etmek için içeriği istediğiniz yere sürükleyin.

Tanıtım tur bilgileri 3:

Diğer kullanıcılar ile birlikte çalışın: Diğer kullanıcıların sizinle birlikte düzenlemesine olanak tanımak için sitenizi paylaşın. Bu şu demek; Yetki vermeniz gereken kişilere E-mail gönderip onlara onay vermenizdir. Kullanım yeri üst menüdeki + 👤 adam simgesidir.

Tanıtım tur bilgileri 4:

Yayınlayın: Sitenizden memnunsanız başkalarının görebilmesi için yayınlayın. TAMAM, ANLADIM! butonuna tıklayarak turdan çıkın.

Google Sites Adını “Domain” Yaz:

1. Web siteniz için bir isim girin. Mümkünse değiştiremeyeceğiniz bir isim olmasına dikkat edin. Türkçe karakter kullanmayın. Örnek benim kullandığım isim “Domain”: ogretmen, üst kısma bunu yazın.

2. Alt alana görülmesini istediğiniz İsmi girin Örnek: ÖĞRETMEN veya Öğretmen

3. Web sayfa başlığı: Öğretmen – Web Tasarım Platformu

Çerçeveyi oynatarak hizalama yapabilir, üst biçimleme ile metni değiştirebilirsiniz. Sürüklemek için üst tutamacı kullanın.

4. Resim ekleme: Görselde bulunun, “Resmi değiştir” isme tıklayın. Açılan pencerede çok güzel resimler göreceksiniz birini seçin. Resmi sıfırlayıp farklı bir resim seçebilirsiniz.

5. Üst bilgi türü: Bu alanı daha sonra kullanacağız. Şu anda Google sites Ana ekran ayarlarını yapılandırıyoruz.

6. Sayfa için yazdığınız metni farklı görsel font ile değiştirebilirsiniz.

Temalar: İsme tıklayın. Açılan pencerede, Sade, Aristoteles, Diplamat, Vizyon, Yüzey, IMPRESSION, gibi metin fontlarını göreceksiniz. Örnek: Aristoteles seçin.

→ 5 adet renk paletinden birine tıklayın. Sayfa başlık metni üst kısmında bandın rengi değişecektir.

→ Yazı tipi stilini açın ve her birini deneyin ve beğendiğinizi seçin. Örnek olması için ben Klasik olarak belirledim. Resmi büyük inceleyin.
google-sites-domain-ve-resim-ekleme

7. Üst menüde Göz simgesine tıklayın ve ön izleme yapın. Açılan pencere alt köşede, Telefon, Tablet, Büyük ekran, simgelerine tıklayıp nasıl görüldüğünü inceleyin. Çarpı x simgesine tıklayıp buradan yapılandırma ekranına geçebilirsiniz.

google-sites-mobil-onizleme

Düzenlemesini yaptığımız Google Sites, bilgisayarınızdaki Google Drive yazılımında depolanmaktadır. İlgili konunun devamını okumak için takipte kalın. Bir sonraki Google Sites yapılandırmasında buluşmak üzere..

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap