Yenibahar Baharatı’nın Faydaları Neler?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yenibahar Baharatı’nın Faydaları Neler?

0

Yenibahar Nerelerde Yetişir?

Anavatanı Amerika’nın tropikal bölgeleri olan Yenibahar bitkisi “Jamaika Biberi” olarak da bilinir. Tarçın, karanfil, kakuke, karabiler, zencefil gibi pek çok baharatın çeşnisine sahip olduğundan “Allspice (Tüm Baharatlar)” olarak adlandırılır. İngilizce’de Jamaica pepper, pepper, myrtle pepper, pimenta, allspice olarak bilinir.

Yenibahar Nerelerde Yetişir?

Yenibahar, özellikle Jamaika’da Karayip mutfağının önemli bir parçasıdır ancak Orta Doğu’yu ve Kuzey Amerika’nın bir bölümünü de içeren dünyanın birçok yerinde diğer kültürler tarafından da benimsenmiştir. Bu baharat, tatlı veya tuzlu yemeklerde kullanılabilir ve genellikle tatlılarda, chilis, çorbalar, et yemekleri, soslar, köriler ve hatta bazı likörlü içeceklerde bile bulunur. Lezzeti kesinlikle benzersizdir, ancak bu baharatı daha da merak uyandıran şey, eugenol, quercetin ve tanen gibi bazı bileşikleri içermesidir.

Yenibaharın Faydaları Nelerdir?

Baharat içerisindeki aktif içerikler, iltihaplanmayı ortadan kaldıran; artrit, gut, kas ağrıları veya hatta hemoroidlerden kurtulmak için ideal bir baharat yapan kimyasal bileşikler içerir. Ayrıca, yaralanma veya cerrahi iyileşme durumunda ağrı azaltmaya izin veren bazı analjezik bileşenleri vardır.

Diş Sağlığına karşı yenibaharın faydaları: Antimikrobiyal, antibakteriyel ve antiseptik yönleri nedeniyle diş sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilir; bu baharat ile yapılan gargaralar özellikle ağız kokusu ve diş eti iltihaplanmasına karşı fayda sağlayacaktır. Ayrıca, boğaz ve bademciklerde yer alan miktoplara karşı da etkin bir koruma sağlayacaktır.

Yenibahar içerisinde önemli oranda, demir ve bakır bileşenleri bulunur, bu elementler, kırmızı kan hücrelerinin önemli bileşenleridir. Bu baharat aynı zamanda vücudu uyararak, kan dolaşımını arttırır ve vücudu ısıtır.

Yenibahar baharatı, sindirim sorunlarına karşı kullanılmıştır. Gaz sorunlarını giderme, mide krapmlarına karşı, şişkinlik ve hazımsızlık problemlerine iyi geldiği tecrübe edilmiştir. Ayrıca, mide bulantısı ve ishal gibi sorunlara karşı da kullanılmıştır.

Bazı kullanımlarda, yara ve mantarların tedavileri için, bademcik ve boğaz sorunları ile öksürüğe karşı kullanılmıştır.

Yenibahar baharatı, sindirim sorunlarına karşı kullanılmıştır

💬 UYARI: Yenibahar bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir. Ayrıca; gastrik ülser ve ülseratif kolit varsa tüketilmemesi önerilir. Bu yazılanlar tüketim tavsiyesi değildir ve bilgilendirme amaçlıdır. Uzun süreli kullanımlar için bilimsel bir veri olmadığından, uzun süreli kullanımlar için doktor tavsiyesi aranmalıdır. Aynı zamanda, hamileler ve emziren kadınlar için de bazı risk faktörleri bulunabileceğinden bu hususların göz önüne alınması daha sağlıklı olacaktır.

💅 Kaynak: https://www.1organik.com/yenibahar-baharatinin-faydalari-neler.html

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir