Yeni Windows 11 güncellemesi geldi! Format atma hatası düzeldi mi?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yeni Windows 11 güncellemesi geldi! Format atma hatası düzeldi mi?

0

Windows 11 KB5011493 güncellemesi ve yeni Windows 10 güncellemesi ile kişisel verileri tehlikeye sokan format atma hatası için çözüm geldi.

Microsoft, geçen hafta sonuna doğru karşımıza çıkan Windows 11 format atma hatası için önemli bir güncelleme yayınladı. Buna göre Windows 11 KB5011493 güncellemesi ile kullanıcılara Her Şeyi Kaldır hatası için özel bir yama sundu. Windows 11 Insider programı dahilinde 22000.526 yapı numarasına sahip KB5011493 güncellemesi ile bu yama dışında birçok yeni düzeltme ile karşımıza çıktı.

Windows 11 kullanıcıları Her Şeyi Kaldır üzerinden format atarken OneDrive hesabı açıksa OneDrive üzerine yedekli bazı dosyalar silinmiyordu. Bu hata Windows 11 21H2 sürümü, Windows 10 21H2 sürümü, Windows 10 21H1 sürümü ve Windows 10 20H2 sürümünde ortaya çıktı.

Windows 11 KB5011493 güncellemesi ve özellikleri

Microsoft, Windows 11 ile karşımıza çıkan birçok soruna karşı geniş bir güncelleme yayınladı. Özellikle kullanıcı verileri için risk oluşturan Windows 11 ve 10 format atma hatası da iki ayrı Windows güncellemesi ile düzeldi.

Bu anlamda Microsoft, Windows 10 KB5011487 güncellemesi de yine OneDrive kaynaklı Her Şeyi Kaldır format atma hatası için çözüm getirmeyi başardı. Buna göre Microsoft, güncelleme notlarında konu ile alakalı bir açıklama metnine de yer verdi:

Bir Windows cihazını sıfırlamaya çalıştığınızda ve uygulamalarının Microsoft OneDrive veya Microsoft OneDrive İş gibi yeniden ayrıştırma verilerini içeren klasörleri olduğunda oluşan bilinen bir sorunu giderir. Her şeyi kaldır’ı seçtiğinizde, Microsoft OneDrive’dan yerel olarak indirilen veya eşitlenen dosyalar silinmeyebilir. Bazı cihazların, bu güncellemeyi yükledikten sonra sorunu tam olarak çözmesi ve sıfırlamadan sonra dosyaların devam etmesini önlemesi yedi (7) gün sürebilir.”

Microsoft bu anlamda kullanıcılara güncellemeyi yükledikten sonra kullanıcılara yaklaşık bir hafta beklemesini tavsiye ediyor. Windows 11 için gelen bu geniş kapsamlı hata güncellemesi, kısa sürede aktif hale gelecek. Yine Windows 10 kullanıcıları da OneDrive kaynaklı format atma hatasını düzelten bu güncellemeyi otomatik alacak. Ayrıca, Windows 11 kullanıcıları, Windows Update> Ayarları Başlat> Güncelleştirmeleri Denetle adımlarını izleyip güncelleştirmeyi yükleme imkanına da sahip.

Windows 11 KB5011493 güncellemesi ve öne çıkan bazı hata çözümleri ve özellikleri ile karşımıza çıktı. İşte o özellikler ve hata gidermelerinden öne çıkanlar:

 • Artık tanımlama bilgilerini Microsoft Edge ve Microsoft Edge Internet Explorer modu arasında paylaşarak daha sorunsuz tümleştirme sağlayabiliyorsunuz.
 • Windows 11 saati ve tarihi artık cihazınıza bağlı diğer monitörler için görev çubuğunda gösterilmeye başlayacak.
 • Microsoft, saat dilimi listesinin yönetici olmayanlar için boş olmasına neden olan bir sorunu düzeltti.
 • Windows 11 güncellemesi ile pil, ses düzeyi veya Wi-Fi gibi diğer simgelerin üzerine gelindiğinde yanlış araç ipuçları hatası düzeldi.
 • Microsoft, ortada hizalı görev çubuğu için sol tarafa hava durumu içeriği ekledi. Hava durumunun üzerine geldiğinizde, Widget’lar paneli ekranın sol tarafında görünür ve alanın üzerine gelindiğinde durduğunuzda kaybolur.
 • F1 tuşuna basıldığında Microsoft Edge Internet Explorer modunun çalışmasına neden olan bir sorun düzeldi.

Windows 11 KB5011493 güncellemesi için geri kalan güncelleme notlarını Windows Insider blogunda bulabilirsiniz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynakhttps://hanlire.com/the-new-windows-11-update-has-arrived-formatting-error-fixed/.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir