Yeni Windows 10 Güncellemesi, Gereksiz Uygulamaların Önünü Kesecek

Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesi ile beraber önceden yüklenen gereksiz uygulamaların önüne geçmeyi hedefliyor.

Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesi ile beraber önceden yüklenen gereksiz uygulamaların önüne geçmeyi hedefliyor.

Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesi ile beraber önceden yüklenen gereksiz uygulamaların önüne geçmeyi hedefliyor.

Piyasadaki birçok Windows 10 bilgisayar bildiğiniz üzere Microsoft ve cihaz üreticileri tarafından önceden yüklenen gereksiz uygulamalar (bloatrware) ile birlikte satılıyor. Hatta temiz Windows 10 kurulumu yapıldığında bile 3D Görüntüleyici ve Paint 3D gibi istenmeyen uygulamalar da kullanıcılara sunuluyor. Fakat, son paylaşılan raporlara göre Microsoft’un yeni Windows 10 güncellemesi ile bu gereksiz uygulamaların önüne geçmeyi planladığını görüyoruz.

İlk etapta söz konusu bu gereksiz uygulamaların sayısını azaltmayı planlayan yazılım devinin, bu değişikliği ise son yayınlanan Insider derlemesiyle hayata geçirdiği ifade ediliyor. Bu uygulamaların işletim sisteminde yer alıp almamasının kararını kullanıcılara bırakacak olan Microsoft, böylece yeni sürümle beraber saf bir Windows 10 deneyimi de oluşturmayı hedefliyor.

 

Hatırlayacağınız üzere Microsoft, 24 Şubat 2021 tarihinde yayınlamış olduğu Insider derlemesiyle beraber kullanıcıların tepkisini çeken ve silinmesi oldukça zor olan 3D Nesneler dosyasını varsayılan olarak gizlemişti.

Şimdi de önceden yüklenen gereksiz uygulamaları işletim sisteminden kaldırmayı planlayan Microsoft’un, bu değişikleri ise 2021’in sonuna doğru yayınlanacağı tahmin edilen 21H2 güncellemesi ile birlikte hayata geçirmesi bekleniyor.

 
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Microsoft, Word Belgelerinizi PowerPoint Sunumlarına Dönüştürebilecek Yeni Özelliğini Yayınladı

Word Belgeleriniz PowerPoint Sunumlarına Dönüşebilecek

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi'nde hastalar, iyileşmeyen yaralardan, karbonmonoksit zehirlenmesi ile ani görme ve işitme kayıplarından oksijen tedavisiyle kurtuluyor.

İyileşmeyen yara, zehirlenme, ani görme ve işitme kayıplarına oksijen tedavisiyle şifa buldular