Yeni WiFi 802.11ax ve Yenilikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Adsl

Yeni WiFi 802.11ax ve Yenilikleri

0

Giderek artan bant genişliğindeki ihtiyacı karşılamak için hazırlanan Wİ-Fİ teknolojisi karşımıza 6. Nesil  versiyonu ile çıkmaya hazırlanıyor.

Akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve giyilebilir ürünlerin vazgeçilmezi olan Wİ-Fİ teknolojisi ünlü devre kartı üreticisi Broadcom kablosuz özellikli cihazlar için tasarlanan ilk 802.11ax çipleri duyurdu.

Max Wifi adıyla router ve akıllı telefon gibi kablosuz özellikli cihazlar için tasarlanan çipler ne gibi yenilikler sunuyor birlikte bakalım.

WiFi 802.11ax sunduğu yenilikler.

Wi-Fi 802.11ax teknolojisiyle birlikte Servis Kalitesi (QoS) için artış sağlanacak.Yani işlem hacimleri her akışta 5GHz bandında çalışarak tüketicilere çok verimli ortam yaratacak.

Günümüz teknolojisiyle kıyasladığımızda 8 kata varan hızlı veri hacmi sağlanacak,saniyede 3.5 Gigabit  veri aktarımına imkan tanınacak.Beritilen yüksek standart için adıgeçen kavramlar ise Bu yeni standart için adı geçen kavramlar arasındaUydu-Yer Bağı Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA)Çok Kullanıcılı MIMO (MU-MIMO)Hedef Uyanma Zamanı (TWT)Mekansal Yeniden Kullanım ve Bluetooth 5.0 teknolojilere destek sağlanmış olacak.

MU-MIMO ile birden fazla cihaz ile bağlanıldığında kanal kapasitesini artırabilecek. Böylece yoğun kullanıcılı ortamlarda kullanıcı başına verimlilikte artış sağlanacak.OFDMA özelliği sayesinde kablosuz ağın bütünlüğü korunurken ,kapasite ve verimlilik büyük ölçüde geliştirilirken birden fazla veri akışının korunması özellikle sağlanacak.

TWT özelliği ile de akıllı telefon ve diğer mobil cihazlarda uyanma ve uyuma verimliliği artırılması ve  batarya süresi geliştirilmesi batarya tüketiminin en alt seviyeye indirgenmesi sağlanıyor.

Veri iletimi sırasında akıllıca kararlar verilebilmesi için geliştirilmiş son yenilik ise Mekansal Yeniden Kullanım Son olarak Bluetooth aralığını artırmak için Bluetooth Mesh ile en yeni Bluetooth sürümü 802.11ax standardının mobil cihaz kısmı olarak karşımıza çıkmakta.

802.11ax teknolojisini içeren ürünlerin- 2017 yılının son aylarında tanıtılabileceği,Akıllı telefonlardaki yerini ise 2018’in başlangıcında alabileceği düşünülüyor.

 802.11ax hızı?

802.11ax ile 5GHz bandında çok daha verimli bir çalışma ile her bir akışın maksimum işlem hacmi  büyük ölçüde artiş gösterecek.Özellikle yüksek bant genişlikli veri kanalları için.Ayrıca hem 2.4 hemde 5 GHz bandı desteklenmekte.

 

Günümüz standardı saniyede 866 Megabit (Mbps) sunarken, 802.11ax ile standart saniyede 3.5 Gigabit (Gbps) sağlanacak. Yani dört eşzamanlı kanal desteğine sahip yeni standart.Böylece 802.11ac için 3.5 Gbps iken, 802.11ax içinse 14 Gbps’ye çıkılabilmekte.En yüksek modülasyon değeri 1024-QAM olarak karşımızda.

802.11ax teknolojisini içeren ürünlerin- 2017 yılının son aylarında tanıtılabileceği,Akıllı telefonlardaki yerini ise 2018’in başlangıcında alabileceği düşünülüyor.

Broadcom Max Wifi çiplerinin satışına daha şimdiden hem ev hem de kurumsal kullanım için başlamış durumda ve ASUSD-LinkNetgearMicrosoft ve birçok şirket bu çip tabanlı ürünler için hazırlıklara başlamış durumda.

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi..

Yorum Yap