Yeni Kimlikler Nasıl Alınacak?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yeni Kimlikler Nasıl Alınacak?

0

Yeni kimlik kartlarınızı almak için, 15 yaşından büyükseniz, herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip müracaat edebilirsiniz. Başvuru yaparken sıra bekleyip vakit kaybetmemek istiyorsanız, ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alarak da gidebilirsiniz. Yurt dışındakiler için ise, dış temsilciliklere doğrudan müracaat etmeleri gerekmektedir.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar veliler veya vasileri ile başvuru yapabilecekler. Ayrıca talep edilmediği sürece onların kimliklerine fotoğraf eklenmeyecek.

İlçe nüfus müdürlüklerine gidemeyenlerin başvuruları kendi adreslerinden alınacak.

Kanuni bildirim süresi dışında doğum ve kimlik değişikliği sebepleri ile yapılan başvurularda 15 TL, kayıp kimliklerin yenilenmesinde 30 TL ücret alınacaktır.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken kısımlar güncellenecek, fotoğraf taranacak ve parmak izi, parmak damar izi gibi biyometrik bilgiler alınacak. Başvuru sonunda kişilere 6 haneli bir şifre verilecek ve bu şifre kredi kartında kullanıldığına benzer olarak kimlik doğrulama sağlamak amacıyla kullanılacak. PIN kodu kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktif olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde yer alan kiokslar tarafından değiştirilebilecek. Hazırlanan kimlik kartları PTT KARGO aracılığıyla teslim edilecek.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap