1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yeni Chrome özelliği ile kimlik doğrulama kolaylaşıyor

Yeni Chrome özelliği ile kimlik doğrulama kolaylaşıyor
0
Yeni keşfedilen Chrome özelliği ile iki aşamalı kimlik doğrulama hem hızlı hem de güvenli bir hale geliyor. 
 
Daha önce sadece Chrome eklentileri ile çift taraflı doğrulama yapılabiliyordu. Ancak Google, kullanıcıların bu konuda yaptığı talepleri göz ardı etmemişe benziyor. 
 
İşte yeni Chrome güncellemesi ile gelmesi beklenen özelliğin ayrıntıları:
Chrome özelliği ile pratik iki aşamalı kimlik doğrulama
Son zamanlarda, eskisine göre yavaş olduğu eleştirileri alan tarayıcı, yeni özellikler devreye almaya devam ediyor.

Steam uzun yıllardır iki aşamalı kimlik doğrulama sistemine sahip. Epic Games ise pandemi sürecinde iddialı oyunlar ile karşımıza çıkan ücretsiz oyunlar için iki aşamalı doğrulama istiyor.Peki ama Chrome bu doğrulamayı nasıl yapacak? Yeni gelecek Chrome güncellemesi ile karşımıza çıkması beklenen özellik, akıllı telefonunuza gelecek olan doğrulama SMS’lerini eğer isterseniz otomatik okuyup, doğrulama alanına gireceği tahmin ediliyor.

Tahmin ediliyor diyoruz çünkü, özellikle alakalı Google bir açıklama yapmış değil. Geliştiriciler bu özelliği, Chrome 86.0.4234.0 güncellemesi ile farketmiş görünüyor. Paylaşılan ekran görüntüsünde SMS okuma özelliğinin yeni güncelleme ile geleceği de belli olmuş oldu.

Ekran görüntüsüne göre bu özellik Android, Windows, Mac ve Linux arasında kullanılabilecek şekilde geliştirilmiş. Şu an için ayrıntılar belli olmasa da, kısa süre sonra iki aşamalı kimlik doğrulama için telefonla tarayıcı arasında mekik dokumak zorunda kalmayacağız.

İki aşamalı doğrulama sizce gerekli bir güvenlik önlemi mi? Bu yeni Chrome özelliği sizce nasıl olmuş?

Şimdi, bu yeni özellikle, telefon mesajlarınız büyük olasılıkla masaüstünüzle senkronize olacak ve işleri sizin için her şekilde daha verimli hale getirecek.

Web OTP API Demokaynak: https://www.digitalinformationworld.com/2020/08/google-chrome-is-working-on-a-way-for-the-two-factor-verification-to-work-across-devices-now.html

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap