Yayaya yol vermiyen yandı!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yayaya yol vermiyen yandı!

+ - 0

Her gün insanların canını hiçe sayarak trafikte terör estiren sürücülerin cezalarını artıran kanun teklifi kabul edildi. Yayalara yol vermeyen şoförlere 488 lira para cezası kesilecek.

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Trafik kurallarını hiçe sayan sürücüler, paçayı kolay kurtaramayacak. Komisyonda kabul edilen kanunların ayrıntıları özetle şöyle: 45 yaşından gün almamış başpolis ve kıdemli başpolisler, gerekli şartları yerine getirmeleri halinde “komiser yardımcısı” olabilecek. Başpolis alımı sonlandırılacak.

IŞIK İHLALİNDE EHLİYET GİDİYOR

Hurdaya çıkarılan araçları kullananlara, 2 bin 18 lira idari para cezası verilecek. Verilen sürede muayenesini yaptırmayanlarla, emniyetsiz raporu verilen otomobilleri kullananlara ise 488 lira ceza kesilecek. Trafiği aksatacak ya da tehlikeye sokacak şekilde art arda şerit değiştirenler, ters yönde araç sürenler bin 2 lira ceza ödeyecek. Kırmızı ışık ihlalinde, belirli sürelerle ehliyete el konulacak.

KAVŞAKLARDA YAVAŞLAMAK ZORUNLU

Hız sınırını yüzde 50 aşana bin 2, spin ve drift atanlara 5 bin ila 10 bin lira, araç kullanırken cep telefonu kullananlara 235 lira ceza kesilecek. Sürücülere, ‘durarak’ yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu getirilecek. Şoförler, yaya ya da okul geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlayacak. Uymayanlara uygulanan para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarılacak.

Spin ve drift yapanlara 5 bin ila 10 bin lira ceza kesilecek
Kaynak: https://www.msn.com/tr-tr/haber/turkiye/yayaya-yol-vermeyen-yand%C4%B1/ar-BBOsWdb?li=BBplYy0&ocid=YXPRM418

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap