Yargıtay’dan milyonları ilgilendiren emsal karar: Hat sahibi de sorumlu

Yargıtay, kablosuz ağlarının şifresiz paylaşımlarıyla ilgili emsal bir karara imza attı. Aynı IP’den gelen mesajlardan Wifi şifresini kullanan kadar hat sahibi de sorumlu olacak.

Yargıtay, kablosuz ağlarının şifresiz paylaşımlarıyla ilgili emsal bir karara imza attı. Aynı IP'den gelen mesajlardan Wifi şifresini kullanan kadar hat sahibi de sorumlu olacak.
Yargıtay, kablosuz ağlarının şifresiz paylaşımlarıyla ilgili emsal bir karara imza attı. Aynı IP‘den gelen mesajlardan Wifi şifresini kullanan kadar hat sahibi de sorumlu olacak.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, sosyal medyada hakaret ve Wifi paylaşımı konusunda yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak emsal bir karara imza attı.

Sosyal medya hesabına küfürlü mesajlar gönderildiğini gören 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Davacı, suça konu mesajların gönderildiği bilgisayarların IP numaralarının davalılara ait olduğunu dile getirdi. Bu hakaret ve küfürler nedeniyle yapılan yargılamada davalıların cezalandırılmasına karar verildiğini, kararın kesinleştiğini, bu haksız eylem neticesinde kişilik hakkının zedelendiğini belirterek, manevi tazminat talep etti.

Bilgisayarın internete bağlandığı hattın sahibi olan davalılar ise davanın reddini istedi. Davalıların davacıyı hiç tanımıyor olmaları, sosyal, fiziki olarak aralarında manevi tazminata konu eylemi işlemelerini gerektirir bir ilişkinin olmaması, davalıların kişiliği, yapmış oldukları meslek her iki davalının da birbirini tanımamaları birlikte değerlendirildiğinde; manevi tazminata konu fiilin davalılar tarafından işlendiği hususunda yeterli kanıya ulaşılmadığına hükmetti.

Ceza Mahkemesi‘nce davalı hakkında verilen HAGB kararının hukuk hakimini bağlamayacağına, diğer davalı hakkında ise verilen kesin hükmün Yargıtay denetiminden geçmeksizin kesinleştiği, bu davalı yönünden verilen hükmün de hukuk hakimini bağlamayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Davacı kararı temyize götürdü.

Temyiz duruşmasına bakan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, emsal bir karar verdi.

Davacının Facebook sayfasına sinkaflı sözler içeren mesajlar gönderildiği hatırlatıldı. Suça konu mesajların gönderildiği bilgisayarların IP numaralarının davalılara ait olduğu, davacının e-posta ve Facebook adreslerine mail ve mesaj atıldığı saatlerde, mailin ve mesajın bırakıldığı mail adresine davalıların internete çıkış yaptıkları IP adresi üzerinden bağlantı yapıldığı anlaşıldığı vurgulandı.

Dava konusu mesajların gönderilmesinden hat sahibi davalıların sorumlu olduğunun belirtildiği karar metninde şu ifadeler yer aldı: “Bu nedenle; gönderilen mesajlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, her iki davalının da yazılan mesajlardan sorumlu olduğu kabul edilmeli ve uygun bir miktar manevi tazminata hüküm edilmelidir. Bu yön gözetilmeden yanılgılı gerekçe ile davanın tümden reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, kararın bozulması gerekmiştir. Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, On Birinci Kalkınma Planı ile konuşulmaya başlayan milli yüksek hızlı tren projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Yüksek Hızlı Trenin 2023 Yılında Raya İnmesi Hedefleniyor

İnternet kullanıcılarının dikkatini dağıtan, sinirini bozan ısrarcı bildirim izinleri sonunda kolayca kontrol edilebilir hale geliyor.

Chrome 80 ile Rahatsız Edici Bildirim İzinleri Ortadan Kalkıyor