Yargıtay’a Yapay Zeka Sistemi Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yargıtay’a Yapay Zeka Sistemi Geliyor

0

Yargıtay’a Yapay Zeka Sistemi Geliyor: Emsal Kararlara Daha Kolay Erişilebilecek

Yargıtay’da güncel ve emsal kararların yaygınlaştırılmasını ve adli kalitenin yükseltilmesini sağlamayı hedefleyen yapay zekâ sistemi hakkında detaylar paylaşıldı. Buna göre sistemin hazırlıkları, 2023 yılında tamamlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 2021 değerlendirme toplantısında Yargıtay’ın yeni dönemde geçeceği bir teknolojinin işaretini verdi. Akarca, yapay zeka tabanlı sistemlerin çeşitli ülkelerde kullanıldığını belirterek bunun Yargıtay’da da kullanılması gerektiğini ifade etti. Sistemin hazırlıklarının ne zaman tamamlanacağı da açıklandı.

Avrupa Konseyi ile yürütülen Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yapay zekâ tabanlı sistem geliştirildiği ifade edildi. Akarca, güncel ve emsal kararların yaygınlaştırılmasının kolaylaştırılmasını ve adli kalitenin yükseltilmesini hedefleyen sistem için çalışmaların personel eğitimleri dahil 2023 yılında tamamlanacağını açıkladı.

Yargıtay’da yapay zekâ ne sunacak?

Bahsi geçen yapay zekâ tabanlı sistemin ihale başvurularının tamamlandığı belirtilirken sistemin vatandaşa ve adli kaliteye sunacağı faydalardan da bahsedildi. Buna göre sistem devreye girdiğinde arama yapılan konudaki emsal kararlar ve yasa değişikliği sonrası çıkan kararların öncelikli olarak kullanıcıya sunulması planlanıyor.
Sistemle 200 – 300 sayfalık dava dosyalarının özetlerinin hazırlanabilmesi, böylece savcılık ve müzakere süreçlerinin hızlandırılmasının sağlanabileceği de belirtildi. Yargıtay Başkanı Akarca, açıklamasında ücretsiz olmasını planladıkları sistemin oturması halinde özellikle hukuk davalarında vatandaş ve avukatların, delil ve verileri sisteme girerek davayı kazanma ihtimalini öğrenebileceklerini ifade etti.
Kaynak:https://www.sabah.com.tr/gundem/2022/01/06/yargitaya-yapay-zeka-tabanli-yeni-sistem.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir