Yargıç, Mahkemede Karar Vermek İçin ChatGPT’yi Kullandıklarını Açıkladı
  1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

Yargıç, Mahkemede Karar Vermek İçin ChatGPT’yi Kullandıklarını Açıkladı

0

Kolombiya’da yargıç Juan Manuel Padilla, bir davada karar vermek için ChatGPT’den yardım aldığını açıkladı.

OpenAI’ın yapay zekâ destekli sohbet botu ChatGPT, bugün tüm dünyada gündem olan bir haberle daha karşımıza geldi. Kolombiya’da bir yargıç, otistik bir çocuk hakkındaki davada karar vermek için ChatGPT’den yardım aldığını açıkladı.

Söz konusu dava, otistik çocuğun sigortasının tüm tedavisini karşılayıp karşılamayacağı hakkındaydı. Yargıç Juan Manuel Padilla, davada tedavinin sigorta tarafından karşılanmasına hükmetti. Bu hükümde ChatGPT’nin rolü ise şu şekilde paylaşıldı:

ChatGPT’nin kararda ne kadar rol oynadığı bilinmiyor:

Yerel radyoya konuşan Padilla, sohbet botuna doğrudan “Otistik bir minör, terapileri için ücret ödemekten muaf mı?” gibi doğrudan davayı sonlandırabilecek sorular bile sorduğunu söyledi. ChatGPT’nin verdiği cevap ise şu şekildeydi:

“Evet, bu doğru. Kolombiya’daki regülasyonlara göre otizm teşhisi konan minörler tedavileri için ücret ödemekten muaflar.”

Yargıç, kararında ChatGPT’nin cevaplarının ne kadar büyük bir rol oynadığını paylaşmadı.

Tüm dünyaya anormal gözüken bu durum hakkında bilmeniz gereken bir şey de var:

Kolombiya, 2022 yılında avukatların işlerini daha verimli yapabilmeleri için bu tür teknolojilerden faydalanmalarının yolunu açan bir yasayı onaylamıştı.

Peki, ChatGPT bu konu hakkında ne diyor?

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2023/feb/03/colombia-judge-chatgpt-ruling 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap