Yapay Zeka Şimdi de Uzay Filmi Çekecek
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Yapay Zeka Şimdi de Uzay Filmi Çekecek

0

 

 

Yapay Zekadan Şimdi de Film Geliyor: 1970’ler Temalı Bir Uzay Filmi Yönetecek

Film yapımı ya da yapay zeka ile ilgili hiçbir geçmişi ya da tecrübesi bulunmayan bir sinirbilimci, 1970’ler bilim kurgu filmlerine benzeyen bir film yapmak için sadece yapay zekayı kullanıyor. İlk videolar ise hiç de fena değil.

Evinizden hiç çıkmadan bir film çekebilir misiniz? Hatta çektiğiniz film The Man From Earth değilse, bir film çekmek için kaç farklı mekana gitmeniz gerekir? İşi biraz daha abartmak gerekirse, uzayda geçen bir bilim kurgu çekme amacındaysanız görsel efektlerin üstünüzdeki yükü ne kadar olacaktır?

Bir sinirbilimci olan Alman teknoloji girişimcisi Fabian Stelzer, tamamen yapay zekayı kullanarak 70’ler tarzında bir bilim kurgu filmi hazırlıyor. Filmde yapay zeka tarafından üretilmemiş olan tek şey, Stelzer’ın kendi sesi olacak. 

Senaryoyu yazarak filmi bitirmek mümkün mü?

Salt” adlı filmde uzayda bir gezegende ortaya çıkan devasa ve garip bir tuz yapısı ile karşılaşıyoruz. Senaryo buraya kadar çok basit bir temele dayanıyor olsa da, Twitter üzerinden paylaşımlar yapan Stelzer, takipçilerinin hikayeyi şekillendirmesine izin veriyor. Böylece yapay zeka yardımıyla bir tür “Kendi hikayeni seç” mantığı işletiliyor. 

Twitter’dan açıklama yapan Stelzer, gelişmeleri de paylaşmayı ihmal etmiyor. Sinirbilimciye göre yapay zekanın bu şekilde kullanılması fotoğrafın icadı kadar önemli, hatta yazının icadı kadar önemli bile olabilir. Stelzer’a göre yapay zeka sayesinde film yapmanın önündeki pek çok engel kalkmış oluyor. 

DALL-E 2Stable Diffusion ve Midjourney gibi yapay zekalar kullanarak filmi tamamlamayı amaçlayan Stelzer, filmde kullanılacak görüntüleri ve sesleri ise bir dakikalık metin açıklamaları şeklinde yazıyor. Bu açıklamalarda kamera açılarından VHS bozulma efektlerine kadar her şey yer alıyor. Stelzer, bütün büyük şeylerin deney olarak başladığını da ifade ediyor. 

DALL-E erişimi için başvuru yapmak isterseniz bu linki kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/making-entire-movie-video-generated-ai 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir