1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Yapay Zeka, Bir Sanatçının Yarım Kalan Bestesini Ölümünden 115 Yıl Sonra Tamamladı

Yapay Zeka, Bir Sanatçının Yarım Kalan Bestesini Ölümünden 115 Yıl Sonra Tamamladı
+ - 0

Yapay zeka, ünlü Çek besteci Antonin Dvorak’ın yarım kalan bir bestesini, sanatçının ölümünden 115 yıl sonra tamamladı. Beste, önümüzdeki Kasım ayında Prag Filarmonik Orkestrası tarafından icra edilecek.

 Yapay zekaların yapabilecekleri konusunda birçok söylenti ve birçok iddia ortada dolaşırken bu konudaki son gelişme, AIVA Technologies isimli Lüksemburg merkezli bir firmadan geldi. Bundan 115 yıl önce hayatını kaybeden ünlü besteci Antonin Dvorak’ın yarım kalan bestesini tamamlaması konusunda meydan okunan yapay zeka firması, bu teklifi büyük bir mutlulukla kabul etti.

Şirketin yaratıcı yöneticilerinden Richard Steibitz, konuya ilişkin “Yapay zekayı yaratıcı bir süreçte olumlu bir şekilde kullanıp kullanamayacağımızı görmek istedik. Herkes yapay zekanın insanların yerini alacağından korkuyor. Ben iyimserim ve insanlar yeterince zeki olduklarında ve yapay zekayı nasıl uygulamaları gerektiğini öğrendiklerinde yapay zeka oldukça yararlı oluyor” dedi.

AIVA, Dvorak’ın E (mi) minör bir piyano bestesini tamamlamaya çalıştı. AIVA’nın CEO’su ve ortak kurucusu Pierre Barreau, bu görevin zor olmadığını belirtti.

AIVA’nın 2016 yılından beri filmler, televizyon reklamları ve video oyunlar için ‘duygusal müzikler’ bestelediği biliniyor. Şirketin kütüphanesinde ilgili ve benzer veriler bulunduğu için AIVA, standart işler için genelde bir dakikanın altında bile beste yapabiliyor ancak durum Dvorak için çok farklı gelişti. Bestenin tamamlanması 72 saat sürdü.

Bestenin ilk bölümünü Çek piyanist Ivo Kahanek’in yorumuyla aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.vice.com/en_us/article/neakqm/an-ai-completes-an-unfinished-composition-115-years-after-composers-death

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap