Yangın Termik Santrale Sıçrar ve Santral Yanarsa Ne Olur?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yangın Termik Santrale Sıçrar ve Santral Yanarsa Ne Olur?

0

Muğla’nın Milas ilçesindeki dev orman yangını, Kemerköy Termik Santrali’ne adım adım yaklaşmaya devam ederken santralin yanması durumunda neler yaşanabileceği merak konusu oldu. Bu yazımızda, tüm önlemleri ve yaşanabilecek sonucu anlattık.

Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir devam eden dev orman yangını, en sonunda korkulan bir sınıra dayandı. Yangın, son yapılan açıklamalara göre Kemerköy Termik Santrali’nin 500 metre yakınına kadar inmiş durumda. Bununla birlikte Milas Belediye Başkanı, son paylaşımında Kıyıkışlacık’ta da bir yangının ortaya çıktığını, bunun da korkuya neden olduğunu söyledi.

Yangının ilerleyişi halen durdurulamıyor. Dolayısıyla yangının herhangi bir anda termik santrale sıçraması oldukça muhtemel. Günlerdir dile getirilen yangının bu tehditi gerçeğe döndüğündeyse ne olacağı merak konusu. Peki, yangın termik santrale sıçrarsa ne olur?

Önlemler alındı, patlama olmayacak ancak sonuç her türlü kötü:


Daha önce yapılan açıklamalar, alevlerin santrale ulaştığı durumda tribünleri sıcaklığı kaldıramaması nedeniyle büyük bir patlama meydana geleceği yönündeydi. Fakat son yapılan açıklamalar, patlama riskinin ortadan kalktığını gösterdi ve içlerimizi bir nebze de olsa rahatlattı. O açıklamalara göre termik santraldeki hidrojen tankları 2 gün önce boşaltılmaya başladı ve hidrojenin yerine su basıldı. Tesisin içinde de arazözlerin beklediği belirtildi.

Bunun yanı sıra yine aktarılan bilgilere göre Jandarma ekipleri, santral etrafına hendek kazarak yangını santralden uzaktan tutabilmek adına bir önlem aldı. Ayrıca santralin bugün üretim yapmadığı belirtildi. Öte yandan termik santralin değirmenlerindeki ve yanma odası kanallarındaki kömür miktarının ne olduğu henüz bilinmiyor. Bu yerlerde bir kömür olması durumunda alevler santrale sıçradığında yangının büyümesi de oldukça olası.

Santraldeki hidrojen tankları boşaltılmış ve kömürler de temizlenmiş olsa bile alevlerin santrale bulaşması durumunda çok büyük bir kötü sonuç bulunuyor: Termik santral, bu denli büyük bir yangının alevlerine dayanamayacak ve kullanılamaz hale gelecek. Bu da büyük elektrik kesintilerinin yaşanabileceğine işaret ediyor.

 
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir