Yandex’ten devrimsel özellik! Dil bilmeye gerek kalmayacak!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Yandex’ten devrimsel özellik! Dil bilmeye gerek kalmayacak!

0

Yandex Tarayıcı yepyeni özelliğini duyurdu. Artık metinlerin yanı sıra tarayıcı üzerinden görseller de dilediğiniz dile çevrilecek.

Milyonlarca site barındıran world wide web (WWW), içerik anlamında tam bir derya. Bu sınırsız bilgi ile önümüzdeki tek bariyer dil oluyor. Uzun süredir bu alandaki otomatik çeviri yapan tarayıcılar kullanımımıza amade durumda. Çeviri kalitesi ne kadar tartışılır olsa da, yıllar içindeki gelişimi şaşırtıcı dereceye ulaştı.

Çeviri teknolojilerine son eklenen anlık görsel içeriğini çevirme teknolojisi de üzerinde yıllardır çalışılan bir alan. Yandex Tarayıcı, hali hazırda entegre olan metin tercümanına, görsel tercümanı da entegre ederek bu teknolojiyi içerisinde bulunduran ilk tarayıcı oldu.

Daha önceleri görsel üzerinde metinleri çevirmek için, harici görsel uygulamaları ile metin tanımlaması yapmak ve ardından tespit edilen metni çevirmek gerekiyordu. Kısa metinlerde bu sorun teşkil etmezken, metin çoğaldıkça içinden çıkılamayacak bir hal alıyordu. İddia edilene göre sayfa tamamen görsel metinlerden oluşsa bile Yandex tercümanı üstesinden gelebilecek.

Sayfa içerisindeki görselleri nasıl çevireceksiniz?

Tüm sayfayı komple çevirmeye bastığınızda, sayfa içerisindeki tüm görselleri çevirmeyi öneren bir açılır düğme belirecek. Yapmanız gereken sadece bu butona tıklamak olacak.

Bu yeni teknolojiyi barındıran Yandex Tarayıcı, Windows ve macOS için kullanıma hazır durumda. Yakın gelecekte, Linux’ta ve Android mobil platformunda yer alacağı planlanıyor. Hatta Android sürümü şu anda Beta sürecine girmiş durumda. iOS sürümü için ise yıl sonuna kadar kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Görsel içerikte çeviri teknolojileri üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Rus firma açıklamalarına ek olarak bu özelliklere ek olarak, sadece görsel alanları çevirme, çeviri sırasında bağlam tanıma algoritmaları gibi özellikler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bilim-Kurgu filmlerinden aşina olduğumuz dil bariyerinin tamamen ortadan kalktığı, elektronik cihazların anlık tutarlı çeviri yaptığı bir geleceği sizce ne zaman göreceğiz?

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap