Yandex, kullanıcıların gelen kutularına erişim satan bir çalışanı yakaladığını söyledi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Yandex, kullanıcıların gelen kutularına erişim satan bir çalışanı yakaladığını söyledi

0
 
 
Rus şirketi, çalışanın 4.887 kullanıcı e-posta hesabına erişim sattığını söyledi.

Rus arama motoru ve e-posta sağlayıcısı Yandex, bugün kişisel kazançlar için kullanıcı e-posta hesaplarına erişim satan çalışanlarından birini yakaladığını söyledi.

Çalışanın adını açıklamayan şirket, kişinin Yandex için “teknik destek sağlamak için gerekli erişim haklarına sahip üç sistem Yöneticisinden biri” olduğunu söyledi.Posta hizmeti.

Rus şirketi, şu anda tehlikeye atılan ve çalışanın üçüncü taraflara erişim sattığı 4.887 posta kutusunun sahiplerine bildirme sürecinde olduğunu söyledi.

Yandex yetkilileri ayrıca, tehlikeye atılan hesapları yeniden güvence altına aldıklarını ve yetkisiz girişler gibi görünen şeyleri engellediklerini söyledi. Şimdi, etkilenen hesap sahiplerinden şifrelerini değiştirmelerini istiyorlar.
RUTİN BİR KONTROL SIRASINDA KEŞFEDİLEN OLAY

Yandex, olayı iç güvenlik ekibi tarafından “rutin bir tarama” sırasında keşfettiğini, ancak ayrıntılandırmadığını söyledi.

Rus şirketi, olayın “kapsamlı bir iç soruşturmasının” şu anda devam ettiğini ve yönetici personelinin kullanıcı verilerine nasıl erişebileceğine dair değişiklikler yapmayı planladığını söyledi.

Ayrıca, son olay sırasında kullanıcı ödeme verilerine erişildiğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Rus teknoloji devi olayı yetkililere aktardığını söylerken, bir sözcü zdnet’ten çalışan ve olay hakkında daha fazla ayrıntı isteyen bir yorum talebinde bulunmadı.

kaynak: https://www.zdnet.com/article/yandex-said-it-caught-an-employee-selling-access-to-users-inboxes/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap