1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yahoo’nun Satışı Tamamlandı.Yahoo’nun yeni sahibi kim?

Yahoo’nun Satışı Tamamlandı.Yahoo’nun yeni sahibi kim?
0

Bir dönemler internet dünyasında fırtanalar estiren Yahoo’nun satışı tamamlandı.

Haziran 2017 ayı içinde tamamlanacak satış işleminden sonra şirketin adı “Altaba” olarak değiştirilecek. Verizon’a satış süreci oldukça sancılı geçen Yahoo’nun adı kademeli olarak ekranlardan kaldırılacak.

4 yıl önce değeri 125 milyar dolar olan şirket geçtiğimiz aylarda 4.5 milyar dolara Verizon’a satılmıştı.

Şirketin CEO’luk görevini yürüten Marissa Mayer‘in de bu zamana kadar sunduğu katkılar nedeniyle 50 milyon dolar ile ödüllendirileceği konuşuluyor.


Resmi satış açıklamasının ardından, Yahoo’nun New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 10,2 primle günü tamamlarken, Verizon’ın hisse başına değeri yüzde 0,7 düşüş kaydetti.

Anlaşma, Yahoo’nun sahip olduğu nakitle Çinli e-ticaret devi Alibaba Group’taki yüzde 15 hissesini, YahooJaponya’daki yüzde 36’lık hissesini ve çekirdek olmayan patentlerini kapsamıyor.

Verizon’un, Yahoo’nun internet hizmetleri ve arama motorunu daha önce satın aldığı America Online (AOL) ile birleştirerek “Oath” isimli yeni bir birim oluşturması bekleniyor.

Uzmanlar, anlaşmanın ardından, Yahoo’nun 600 milyonu mobil olmak üzere dünya genelindeki 1 milyardan fazla kullanıcısının Verizon’a geçeceğine dikkati çekerek, internet hizmetleri piyasasında Verizon’un payının artacağını belirtiyor.

Kaynak: Ontrava.com

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap