Yabancı YouTuberların Videolarını, Türkçe Dublaj ile İzleyebileceksiniz
 1. Anasayfa
 2. Youtube

Yabancı YouTuberların Videolarını, Türkçe Dublaj ile İzleyebileceksiniz

0

YouTube, bir süredir test edilen dublaj özelliğini tüm içerik üreticilerin erişimine açtı. Bundan sonra dileyen her YouTuber, istediği her dilde dublaj özelliği sunabilecek.

Dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu YouTube, bir süre önce dünyanın en popüler YouTuberlarından MrBeast’in de aralarında bulunduğu küçük bir içerik üretici grubu ile dikkat çeken bir test çalışması yapmıştı. Söz konusu testlerde YouTube videoları için farklı dillerde dublaj özelliği denenmiş ve geri bildirimler toplanmıştı. Kullanıcılar, MrBeast’in bazı videolarında dublaj seçeneğini kullanarak, söz konusu içerikleri Türkçe seslendirme ile izleme imkanı yakalamıştı.

YouTube, bu önemli özellik ile ilgili test çalışmalarını tamamladı ve an itibarıyla dünya genelinde kullanıma sundu. Kullanıcılar artık, içerik üretici tarafından sağlanan bir dublaj varsa, tıpkı altyazı özelliğini aktif eder gibi dublaj özelliğini aktif ederek videoyu izleyebilecek. Bu sayede aslında tüm içerik üreticiler, dünyanın her yerinden kullanıcılara ulaşma imkanı yakalamış olacaklar.

Dublajlı videolar, sadece geçtiğimiz ay 2 milyon saatin üzerinde izlendi

YouTube

YouTube, bir süredir test edilen yeni özellikle ilgili istatistikler de paylaştı. Buna göre; test sürecinde 3.500’den fazla videoda 40’tan fazla dil için dublaj özelliği aktif edildi. Söz konusu videoların toplam izlenme süresinin en az yüzde 15‘i, dublajlı olarak izlendi. YouTube, videoların dublajlı izlenme süresinin sadece Ocak 2023 için bile 2 milyon saatin üzerinde olduğunu açıkladı. Peki bu özellik nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar, bir videoyu açıp “Ayarlar” seçeneğine tıkladıkları zaman, “Ses parçası” isimli yeni bir seçenek ile karşılaşacaklar. Bu seçeneğe tıklandığında ise o video için hangi dublaj seçeneklerinin aktif hale getirildiği görülecek. Hadi gelin, MrBeast’in bir videosu üzerinden bu özelliği nasıl kullanacağınıza hep birlikte bakalım.

Türkçe dublaj özelliğini kullanabileceğiniz bir MrBeast videosu:

Yapmanız gerekenler sırasıyla;

 • Ayarlar
 • Ses parçası
 • Türkçe

seçeneklerine tıklamak.

Kaynak:https://blog.youtube/news-and-events/multi-language-audio-mrbeast-interview/ 

 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir