1. Ana Sayfa
  2. Eklentiler

WordPress Tema Türkçeleştirme Resimli Anlatım

WordPress Tema Türkçeleştirme Resimli Anlatım
0
 Büyük bir uğraş ve yatırımdan sonra oluşturduğunuz web site temanızın dil değişiminde mi takılıp kaldınız? WordPress temanızın ülke dilini, “Türkçe” şimdi değiştirmeye başlayabilirsiniz.
Web site kurulumu için bir Domain, Tema ve Sunucuya sahip oldunuz. Web sitenizi kendiniz veya hizmet aldığınız aracıya kurdurdunuz. Ancak derdiniz bitmedi. Biraz da ben para harcamadan web sitemi Türkçeye yavaş yavaş çevirim diye düşündünüz. Ham bir web sitenin teması, ilk kurulumdan sonra birçok yerinde yabancı dil satırları bulunur. Ancak üzülmeyin. Kurduğunuz temanın Türkçe hale getirilmesi sanıldığı kadar zor bir yöntem değildir.

WordPress Tema Türkçeleştirme hakkında bilgiler:

WordPress temanızın Türkçe diline dönüşmesi için, Languages klasöründe bulunan dil dosyaları arasına tr_TR dosyası eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmanın en kolay yolu şu şekildedir:
⇢ Web sitenizin kök dizini içende bulunan, wp-content→ themes → temanız → Languages, yolunu izleyin.
⇢ Languages klasörü içerisinde bulunan en_Us.mo ve en_US.po dosyalarını kopyalayın;
⇢ Oluşturduğunuz kopya dil dosyalarının adını tr_TR olarak değiştirin.
⇢ Bu işlemlerin sonucunda WordPress temanıza Türkçe dil dosyasını eklemiş olursunuz. Sitenizin varsayılan site lisanı Türkçe ise oluşturduğunuz bu Türkçe dil dosyası WordPress tarafından okunacak ve temanız Türkçe hale gelecektir. Devam ediyoruz.
Sitenizin varsayılan dilini; Admin → Giriş Paneli → Ayarlar → Genel → Site Lisanı bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Ancak tüm bu işlemler WordPress web sitenizin dilini “Türkçeleştirmeyecektir.” değiştirmeyecektir. Şimdi oluşturduğunuz tr dosyalarını nasıl güncelleyeceksiniz.
Dil dosyalarının .mo ve .po uzantılı olduğunu vurgulamıştık.  .mo uzantılı dosyalar derlenmiş dosyalardır. Siz bu dosyalar üzerinde herhangi bir işlem yapmayacaksınız. Asıl düzenlememiz gereken, tr_TR.po dosyasıdır. Türkçe dil dosyanızı localde düzenlemek isterseniz poedit adlı yazılım programı size fazlası ile yardımcı olacaktır.

PoEdit uygulamasını indirmek için link: https://poedit.net/download

PoEdit’i bilgisayarınıza kurduktan sonra tr_TR.po Türkçe dil dosyanızı bu uygulama ile açın. Karşınıza çıkacak olan görüntü aşağıdaki gibidir:

Resimde göründüğü üzere çevirmek istediğiniz metin üzerine tıkladığınız zaman hemen aşağıda bulunan iki adet kutudan ilkinde kaynak metin, diğer kutuda ise çeviri yazdığını göreceksiniz. Çeviri kutusuna, kaynak metinde yazan bilginin Türkçe çevirisini girdiğinizde işlemi tamamlamış olacaksınız.

Tüm çevirileri tamamladığınız vakit, oluşturduğunuz tr_TR.mo ve tr_TR.po dil dosyalarını sitenize yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için sitenizin sunucusuna bağlanıp,

⇾ wp-content→ themes → temanız → Languages içerisine bu dosyaları yüklemeniz yeterli olacaktır.

Türkçeleştirme işlemini WordPress panel üzerinden eklenti yardımı ile yapabilirsiniz. Bunun için oluşturduğunuz tr_TR dosyalarını localde düzenlemeden de sitenize yükleyebilirsiniz. Türkçe dil dosyalarınızı admin panelinizden düzenlemenize yardımcı olacak eklentiyi indirmek için tıklayın:

https://tr.wordpress.org/plugins/loco-translate/

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra panelinizde Loco Translate adında bir ayar ekranı göreceksiniz:
Aktif temanızı seçtikten sonra mevcut dil dosyaları karşınıza gelecektir, ve Türkçe seçeneğini seçip düzenleme işlemine başlayabilirsiniz. Web site kurmayı düşündüğünüzde bir tercih sebebiniz olabiliriz. Böyle hassas bir konuyu bir kez daha değerlendirin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap