WordPress Google AdSense Eklenti Kullanımı
 1. Ana Sayfa
 2. Adsense

WordPress Google AdSense Eklenti Kullanımı

4

Kendi kendine barındırılan WordPress siteleri için, Google AdSense Yayıncı Eklenti nasıl kurulur? AdSense reklam yerleşim ayarları nasıl yapılır?

Google AdSense WordPress yayıncı eklentisini yüklemeden önce, herhangi bir Google ürün hizmeti kullanıyor mu? Google Web yönetici araçların da web siteniz kayıtlı ve Search Console hizmeti onaylı mı? Google Adsense birinci ve ikinci onay sürecini tamamlayıp, AdSense kullanım paneliniz aktif mi? Tüm bu sorulara cevabınız Evet ise, Google’un AdSense hizmeti olan WordPress eklentisini yüklemeyip yapılandırmalar için hazırsınız demektir.

Özel Not: Kendinden barındırmalı WordPress web siteniz için, Hosting, Bayi Hosting, Kiralık Sunucu, VPS, VDS, Speak Chat, gibi her ihtiyacınız için benim ile irtibata geçebilir ayrıca Web siteniz için ayrıcalıklı tekliflerimizi Hizmetlerimiz sayfasından inceleyebilirsiniz.

Hizmetlerimiz

WordPress AdSense Yayıncı Eklenti Kurulumu:

WordPress Adsense eklentisini, WordPress “Pluging” EklentilerYeni ekle, arama penceresine “Google AdSense” yazıp aratıp kurabilir.

google-adsense-wordpress-pluging

AyrıcaWordPress AdSense Yayıncı Eklentisini İndir, link’inden de indirip WordPress sitenize kurabilirsiniz. 

Yukarıda ikinci paragrafta, “Google AdSense WordPress yayıncı eklentisini yüklemeden önce, herhangi bir Google ürün hizmeti kullanıyor mu? Google Web yönetici araçların da web siteniz kayıtlı ve Search Console hizmeti onaylı mı? Google Adsense birinci ve ikinci onay sürecini tamamlayıp, AdSense kullanım paneliniz aktif mi? Tüm bu sorulara cevabınız Evet ise, Google’un AdSense hizmeti olan WordPress eklentisini yüklemeyip yapılandırmalar için hazırsınız demektir.” yapılan açıklamalar sonucu ilgili adımları takip ederek;

WordPress Kumanda paneliAyarlarAdSense, yolunu talip edin. Karşınıza çıkan;

→ Otomatik Mobil Reklamlar

→ Search Console

Butonlara dokunarak aktif duruma getirin. Google AdSense ve Web yönetici araçları gereksinimlerini karşılıyorsanız kurulum yeşil bir onay verip, “Sitenizi başarıyla yapılandırdınız.” metin ifadesini göreceksiniz.

“AdSense eklentisi” pencere görünümü

google-adsense-eklentisi-penceresi

Google AdSense Reklam Yerleşim Ayarları:

1. “AdSense eklentisi” pencere görünümünde Reklamları yönet butonuna dokunan. AdSense reklam yerleşimi için “Siteniz analiz ediliyor” uyarısını göreceksiniz.

siteniz-analiz-ediyor-penceresi

2. AdSense site analiz sonucu, İnternet, virüs  programı veya farklı nedenlerden dolayı AdSense reklam düzenleme penceresi açılmayabilir “Bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen tekrar deneyin.”  Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman hiç acele etmeyin. Modeminizi 4 dakika kapatıp fişini çekin. Bilgisayarınızı da kapatın. Bu süre sonunda fişini takarak önce modemin okumasını bekleyin ve ardından bilgisayarınızı açın. Adsense reklam düzenleme bölümüne dönerek tekrar deneyin. Bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen tekrar deneyin pencere görüntüsü.

adsense-hata-penceresi

3. AdSense reklam düzenleme pencere sol üst kısımda şu ayarları göreceksiniz.

→ Dikey iki nokta simgesi

→ Tasarım

→ Ön izleme

Dikey iki nokta simgesi: Dokunun, Wordpress Temanızın özelliklerine göre farklı seçenekleri görecesiniz. Örnek olması için, kullandığım temaya göre görülen özellikler.

Ön sayfa, → Tek yayın, → Tek sayfa, → Kategori, → Arşiv, → Author Team

Dikey iki nokta simgesi, Tasarım ve Ön izleme pencere görünümü

adsense-tasarim-secenekleri

4. Adsense reklamını düzenlemek için, her bir sayfa seçeneğine tek tek dokunup açılan pencerede çıkan kırmızı simgeyi seçip reklam alanını belirlemeniz gerekiyor.

adsense-kirmizi-renkli-reklam-secim-alani5. Kırmızı renk ile kullanım alanını belirlediğinizde, Adsense reklam birimleri yeşil bir renk olacak.

6. Tüm sayfa birimlerinde reklam alanını belirledikten sonra, üst kısımdan ön izlemeye dokunarak nasıl görüldüğünü inceleyin. Tekrar tasarıma dönmek için Tasarım butonuna dokunarak devam edin.

AdSense reklam ebatlarını ayarlama:

1. AdSense reklam ebatlarını ayarlamak için yeşil renkli alan üstündeki dişli simgesine tıklayın. Reklam ebatlarını göreceksiniz.

Reklam biçimi, → Reklam türü, beğendiğiniz reklam biçimini seçin.

adsense-reklam-bicimi-reklam-turu2. Tasarımın sol kısmındaki tema sayfalama reklam alanlarını tek tek yapılandırıp, ön izleme yaptıktan sonra düzenleme işlemi bittiğinde yaptığınız işlemi kaydedin.

3. Sayfadan çıkmadan aklınıza takılan bir reklam düzenlemesi varsa Reklam düzenlemesine Düzenlemeye devam butonuna tıklayarak devam edin.

Tüm bu işlemleriniz bittikten kısa bir süre sonra, belirlediğiniz reklamlarınız görülmeye başlayacaktır. Konu hakkında anlaşılmayan yerler için yorum bırakarak yardım alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Adnan Bey Merhaba;
  Hatırlar mısınız? bilmiyorum, 1,5 yıl önce sanırım Adsense reklamları için başvuru yapmıştım sizinle birlikte. Gelen cevabı aynen kopyalıyorum size. Çünkü eğer olmazsa kendi adıma blog açayım diyorum.
  Sayın Sevda,
  Google AdSense’e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Uzmanlarımız başvurunuzu inceledi ve program ölçütlerimizi karşılamadığını saptadı. Bu nedenle, sizi programımıza kabul etmemiz mümkün değil.
  Google reklamlarının yayıncılarımız ve reklamverenlerimiz için etkili olmasını sağlamaya yardımcı olacağına inandığımız bazı politikalarımız bulunmaktadır. Google, tüm yayıncıları inceler ve herhangi bir başvuruyu reddetme hakkını saklı tutar. Büyümemizi sürdürürken, daha geniş bir web içeriği ile daha fazla web yayıncısına hizmet edecek şekilde programımızı genişletebileceğimizin farkındayız.
  Kararımızın ayrıntılı nedenleriyle ilgili sorulara cevap veremeyeceğimizi bilmenizi isteriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  • Merhaba Sevda Hanım bu mesaj Adsensenin otomatik kullanıcıya gönderdiği satırlar. Bu cevabı okuyan kullanıcının yapması gereken işlemler vardır ve Adsensede bu sonuçları bekler ve tekrar kontrol eder. Ne yapabilirsiniz? Bu makaleyi okuyun ve baştan sona dikkatle uygulayın. “Adsense Web Sitenizi Onaylamıyor Mu? Başlıca Nedenleri!” Uyguladığınızda biraz sabırla beklemeniz gerekecek.

 2. Adnan bey;
  Teşekkür ederim ilginize. Söylediğinizle ilgileneceğim. Sanki yeni blog açsam daha sağlıklı olacak gibi mi? bilemedim

  • Merhaba sevda hanım, Yeni bir blog açabilirsiniz. Blogger’un yeni çok güzel temaları var. Örnek ben tamamını kontrol ettiğim şu an içinde kullandığım blogum var. Koyu renk temaya hakim. Ancak görseller ve reklamlar çok güzel tasarıma oturuyor. Blog görseli bu Adnan Guney Burda önemli olan kullanacağınız ismin “Domain” Değişmeden sabit yıllarca kullanacak şekilde seçilmesi.
   Şu Anda Blog’da Emporio şablonu kullandım. Sol baştan ikinci olan. Tema tasarım kategorisinde, tema tasarımı ile ilgili birçok açıklama mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir