Wordpress geçersiz linkleri düzelten Kırık Link eklentisi – Broken link checker
 1. Anasayfa
 2. Genel

Wordpress geçersiz linkleri düzelten Kırık Link eklentisi – Broken link checker

0
Wordpress sitende, makale içi kırık linkleri, yanlış yönlendirilmiş adresleri, Yorum penceresine bırakılan hatalı bağlantı Url link yapısını tespit edip düzeltmenizi sağlayan Broken link checker wordpress eklentisi.

Wordpress eklenti magazasında mevcut olan Broken link checker wordpress eklentisini kullanarak zamanınızı boşa harcamadan hatalı link yapısını tespit edip, tespit ettiğiniz bu linkleri ise kısa sürede düzeltebileceksiniz.

Büyük, orta veya küçük çaplı bir web site sahibi olabilirsiniz, web sitenizdeki tüm linkleri tek tek kontrol etmeniz mümkün değildir. Kırık yada çalışmayan linklerden dolayı ziyaretçi kaybı yaşayabilirsiniz. Bu neden ile;

Web sitenizdeki Linklerin çalışıp çalışmadığını bilmeniz çok önemlidir. 

Broken link checker wordpress eklentisi yazılarınızdaki linkleri kontrol edip yönlendirmelerinin doğru olup olmadığını denetleyip size raporlama sunan bir uygulamadır. Bu işlem sonucu sizde hataları kolayca çözümlersiniz.

Kırık Link ne demektir?

Kırık link web sitenizdeki mevcut linklerin çalışmayarak 404 sayfa hatası verip yönlenmesidir. Bu tür bozuk ve geçersiz linklere kırık link diyoruz.
Örnek vermek gerekirse; Yazmış olduğunuz makalenize vereceğiniz bir link bağlantısı ve bu link bağlantısının zaman içinde değişim gösterdiğini, çok sonrada kapanıp link adresinin değiştiğini düşünün. Böyle bir hata yaşadığınızda ki yaşayacaksınız, devreye BrokenLink Checker Wordpress Eklentisi girerek durumunuzu kontrol edip size bildiriyor.
Sizlerinde bildiği gibi kırık linkler Seo açısından büyük olumsuzluklar yaratabilmekte. Ancak üzülmeyin Kırık Linklerinizi Düzeltebileceğiniz Bir WordPress Eklentiniz artık var.
Eklenti sadece linklerin çalışıp çalışmadığını değil, yönlendirme olup olmadığını da kontrol etmektedir. Broken link checker wordpress eklentisi ücretsizdir.

Broken Link Checker WordPress Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Önce eklentiyi →buradan indirip kurun: https://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/
→Broken Link Checker WordPress Eklentisini etkinleştirin 

→WordpressAraçlar Kırık Bağlantılar ismine tıklayın.
Açılan pencerede aşağıdaki alanları göreceksiniz. Eklentinin kırık yada yönlendirilmiş linklerinin taraması biraz zaman alabilir. 
 →Linklerin durum bilgileri kırmızı metin satırında görülmektedir. 
Bulunamadı, zaman aşımı veya internal server error gibi, hata bilgilerinin linkini tamamen kaldırabilir yada güncelleyip düzeltebilirsiniz. Tavsiyemiz, linki kaldırmayı düşünmek yerine hataları düzeltip güncellemekten yanadır.
→Ekranın sağ üst köşesindeki “Kırık bağlantılara git” isme tıklayarak hatalı linkler sayfasına ulaşabilirsiniz.

 Genel Ayarlar kısmından eklentiye ait birçok ayara ulaşmak mümkün. 
→Ayrıca General sekmesinde yer alan “Stop search engines from following broken links” kısmını seçtiğinizde arama motorlarına ait botların kırık linklerinizi indekslemesini engellemiş olursunuz.
İlgili adımları takip ederek Kırık Link eklentisi – Broken link checker Genel Sekmesine ulaşalım:
→ Eklentiler Yüklü eklentiler → Kırık Bağlantı Bildirici → Ayarlar
→Genel sekmesinde iken, Advanced, Gelişmiş sekmesinden Server Load LimitSunucu yüklenme sınırı ekleyerek sunucu yükünü ayarlayabilirsiniz.
Tüm bu işlemler sonucunda hatalı kırık link sayfasına ulaştık. 

Ya sonra ne olacak? Neler yapabileceğiz?

Yorumlardaki tüm linkleri iptal edebilirsiniz. Bunun için menüden Unlink, “bağlantısını kaldır” seçmeniz yeterli olacaktır. Yorumlardaki linklerden ziyade, yazılarınızın içeriğindeki linkleri güncelleyerek düzeltmeniz yararınıza olacaktır. Aşırı bağlantı linki kullanarak web yönetici araçlarından Ters Mühendislik, Spam bildirileri alıp web sitenizi okunamayacak durum getirmeyin. Bunun için mümkün oldukça az bağlantı linki kullanın.

Kırık Link eklentisi – Broken link checker’in en güzel özelliği;

Önceden eklediğiniz bir link zamanla başka bir adrese yönlenmiş olabilir, link farklı bir adrese yönlenmiş olsa bile, Fix Redirects, “Yönlendirmeleri Düzelt,” seçtiğinizde linkin yönlendiği yeni adres ile değiştirilerek otomatik olarak güncellenecektir. Böylece herhangi bir zaman kaybınız olmayacaktır.

Yönlendirmek için ilgili bağlantı link kutucuğunu seçin, Açılır kutucuktaki seçeneklerden seçiminizi yapın.
Özel bilgi: Eklenti Sunucunuzda database içerisinde birçok tablo oluşturmaktadır. Bu nedenle, database boyutu azda olsa artacaktır. Bu yüzden eklentiyi kullandıktan sonra etkisizleştirerek, buradaki linkten, “ https://wordpress.org/plugins/wp-dbmanager/

database içerisindeki eklentiye ait tabloları kolayca kaldırabilirsiniz. 
Eklentinin oluşturduğu tablo isimleri şöyledir:

Kaynak database: _blc_filters, _blc_instances, _blc_links, _blc_synch

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir