Wordpress Blog Google Analistik’e Nasıl Kaydedilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Wordpress Blog Google Analistik’e Nasıl Kaydedilir

0

Wordpress ile açtığınız blogunuzu, Google Analistik servisi ile nasıl etkinleştireceksiniz ? Wordpress Blog’u, Web Yönetici Araçlarına nasıl kaydedilir? Yapacağımız uygulama ile aynı anda her iki servislede etkinleştirme işlemini nasıl yapılacak inceleyelim.

 Blog sayfa başlığımızda çok yer kaplaması nedeni ile, tek bir konu olarak ele aldığım, Google Analistik etkinleştirme ve Wordpress Blogumuzun, Web yönetici Araçlarında
etkinleştirilmesi ayrı ayrı konulardır. Konu birbiri içerisinde aynı özellikleri taşıması nedeni ile sizlere tek bir yazı içinde anlatmayı düşündüm.Konunun özüne indiğimizde her iki yöntemde sadece sitenizi kaydetmek ve alınan kodu sitenize entegre etmekten başka bir şey değildir. Aynı konu Google Adsense için de geçerli olup uygulanan yöntem aynıdır.Biz sadece yukarıda bahsi geçen konuyu inceleyeceğiz.
Sizlerin kafası karışmaması için kendimi bir acemi gibi görerek en iyi ve en kısa yolu seçip anlatmayı düşündüm.
Şimdi canlı bir senaryo uygulayacağım.Evet neden canlı? Müzik çalışmaları için açtığım Wordpress Blogumun kodlarını almamıştım.Bu anlatım ile de bu kodları alıp uygulama yapacağım.Aynı zamanda da konuyu birebir güncellenmiş hali ile, sizlere aktarmış olacağım.
Bu Senaryodaki Wordpress Blog adımız : https://samsunmusikicemiyeti.wordpress.com/
İlk yapılacak işlem:
1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın
2. Wordpress Blogunuzu sağ üstte site ekle tıklayarak, yukarıda verdiğim örnek gibi sitenizi yazın veya kopyalayıp yapıştırarak devam sekmesine tıklayın. Sizi Karşılayan bir ekran açılacak.

3. Açılan pencerede iki seçenek mevcut biz alternatif yöntemleri seçiyoruz.
4. Seçimden sonra açılan pencerede ilk seçenek HTML etiketini seçin.
5. Size bir kod sunulacak. Kodumuzun örnek görünümü, Açılan pencere görseli aşağıda görülmektedir.Resmi sağ tık yeni sekmede aç seçeneği ile büyük incelemenizi öneririm.
6. Diktörtgen içindeki kodu kopyalarak Wordpress blogunuza giriş yapın
Araçlar ⇒ Kullanılabilir araçlara tıklayın.Kullanıcılar sekmesinin altında göreceksiniz.
Webmastır Araçlarını Doğrulama yazan yerin hemen altında boş kutuya biraz önce aldığınız meta kodunu yapıştırın ve blogunuzu kaydedin.
7. Web Yönetici Araçlarına dönün ve alt kısımda bulunan DOĞRULA sekmasine tıklayın. Sonucun okeylendiğini ve yeşil bir icon ile size bildiren bir ileti alacaksınız.
8. Wordpress Araçlar kısmındaki meta etiketini ekleyeceğimiz bölümün görseli ve yapılan işlemin onayı aşağıdaki resimde görülmekte.9. Devam sekmesine tıkladığınızda sitenizin verilerini göreceğiniz Web yönetici araçlarına girmiş olacaksınız. Blogunuzda daha önceden veriler var ise hemen bir site haritası gönderebilirsiniz. Henüz yeni kayıt yaptığınızdan veriler hemen görülmeyebilir.Biraz beklemeniz gerekecektir.
Arama motoru Bing ile ilişkili iseniz Bing Webmastır Araçlarından alacağınız kodu, Bing yazısının yanındaki kutucuğa eklemeniz gerekmektedir.Ben kullanmadığım için hiç denemedim.
10. Google Web Yönetici Araçlarına dönüp baktığımda hemen verilerin çıktığını gördüm.Aşağıda görseli görülmekte.

Senaryomuzun ikinci aşaması Google Analistik Kaydımızın yapılması:

1. Google Analistik’e giriş yapıyoruz.
2. Daha öncede anlattığım gibi burada da yapacağımız işlem aşağı yukarı aynıdır. Sağ üstte Yönetici sekmesine tıklıyoruz.
3. Açılan pencerede Hesaplar yazan kısmın altında Yeni Hasap sekmesine tıklayın. Şimdi burada farklı bir görünüm ile karşılaşacaksınız.Kafanız karışmasın yapacağımız işlemleri anlatacağım.
4. Web Mülkünüzü oluşturma yazısının hemen altında Web sitenizin adı kısmına sizin sitenizi tanıyacağınız bir isim gireceksiniz. Bende çok olduğundan ayrım yapmak için örnek olarak aşağıdaki adı giriyorum.Siz farklı girebilirsiniz.
Samsun Musiki Cemiyeti
5. Web sitenizin URL’si: Site URL’sini girin. Örnek veriyorum.Bazı yeni arkadaşlar henüz URL bilmiyorlar. URL Tarayıcınızdaki site adıdır.
Örnek :
https://samsunmusikicemiyeti.wordpress.com/
Kutuda iki seçenek var. http ve https, dikkat ederseniz ben https olarak başladım siz seçiminizi kendi başlığınıza göre belirleyin.
Yukarıda verdiğim site URL örneğinden sizin yazacağınız yada kopyala yapıştır yapacağınız kısmı belirtiyorum.
Örnek : samsunmusikicemiyeti.wordpress.com
Dikkat edin sonunda (/) başındada https yoktur.
6. Hesap adı kısmına URL bağlantısınıda ekliyorum. Blogger ile ayırt etmem içinÖrnek : Samsun Musiki Cemiyeti wordpress
7. Ticaret yapmadığımız için boş geçin
8. Sitenizin raporlama saat dilimi :
Biz Türkiye de olduğumuzdan seçimimiz, Türkiye olacak.
Farklı bir ülkede iseniz o ülkeyi seçin.
Saat ayarı : Türkiye seçtiğinizde otomatikman (GMT+02:00) İstanbul gelecektir.
9. Başka bir yere ellemiyorsunuz.
10. İzleme Kimliği edinin sekmesine tıklayın.11. Şimdi karşımıza Bir sözleşme çıktı. Tabiy ki yaptığımız işlemin bir gerekçesi var. Ülke olarak Türkiye seçiyoruz.
12. Kabul ediyorum tıklıyoruz. Vaktiniz varsa okuyun. Pek okunduğunu sanmıyorum.Ama okunduğunda yanlış yapmamanız gereken konularda uyarılar var. Ben okudum.Zamanımı aldı ama Google Kriterlerini anlayabilmeniz için okunması gereken konular. Neyse devam ediyoruz.
13. Dananın kuyruğu burada kopuyor. Şimdi karşınıza bir kod çıktı ne olacak.
Wordpress ücretsiz kullanıyoruz. Kodlara ulaşamıyoruz. Ne yapacağız.Başka bir ayarları ellemeyin.
14. Kaydete tıkladık. başarılı yazdı mülkü verdi. Ancak biz mülkü blogumuza ekleyemedik. Henem yanda;
15. Mülk ayarlarına (Mülk Setting) tıklayın.Böyle durumlar için iyi ki seçenekler var.
16. En altta Web Yönetici Araçları yazan yeri okuyun.Yani açıklama kısaca kod ekleyemeyen bu tür uygulamalar için, Web Yönetici Araçlarında kaydımızı yaptığımızdan verileri artık görebileceksiniz.
bu kısımdaki Uygulaya tıklayın. Başarılı yazısını göreceksiniz.
17. Artık Analistik sonuçları yakın zamanda görebileceksiniz.
Aşağıda henüz yeni çalışan grfik görseli görülmekde.Doğal olarak şimdi başlattığımdan hiçbir veri görülmüyor.Ama kısa zamanda yazı eklendiğinde okuyucu geldiğinde artık veriler görülecektir.
Arkadaşlar konu hakkındaki düşüncelerinizi lütfen paylaşın.
Verdiğimiz emeğin işi yaradığını anlamak birilerinin sorununu çözdüğünü duymak biz yazarların en büyük sevincidir. Sizlerden güzel bir yorum yazısı bizleri heveslendirir.
Konu hakkında farklı bir düşünceniz varsa lütfen belirtin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap