WordPress Admin Paneli Nasıl Özelleştirilir
 1. Anasayfa
 2. Genel

WordPress Admin Paneli Nasıl Özelleştirilir

0

WordPress alt yapısını kullanan çoğu site   üye kaydına izin veriyor.  Üyeler sitelere kayıt olduktan itibaren sol üst köşede  Default olarak wordpress sistemini ve sosyal medya linklerini görebileceği  bir alan bulunmakta. Bu kısım ücretsiz olarak kullanmakta olduğumuz alt yapının ufak bir reklamıdır. Kullanıma kaldırma opsiyonu uzun yıllar geçmesine rağmen son kullanıcıya sunulmamıştır. Bu makalemizde istemediğimiz bu tür bölümleri nasıl kaldırabiliriz kısaca size bunu aktaracağım.

Wordpress Admin Panelinin Sol Üst Kısmında Bulunan Logo ve Linkleri Silme

Aşağıdaki adımları sırasıyla uygularsanız wordpress kullanıcılarınızın panelinize girdiğinde  Wordpress logo ve  Sosyal medya linklerini görmemelerini sağlayabilirsiniz.

1-) İlk olarak temamızın içindeki “functions.php” dosyasının bir yedeğini alıyoruz sorun çıkmasına karşın tedbiri elden bırakmamak gerekli. (Daha öncede bu kuraldan çook bahsettim)

Not: Temanızın functions.php dosyasını nerede bulacağınızı bilmiyorsanız kısaca wordpress klasörlerinizin olduğu dizini açın wp-content daha sonra Themes dizinin içine girip hangi temayı kullanıyorsanız o temanın klasörünün içine girip functions.php dosyasını düzenleyiniz.

2-) functions.php dosyasını açtıktan sonra “<?php”  buluyoruz ve aşağıdaki kodu altına yerleştiriyoruz.

/* Network Dizayn Admin Panelindeki Wordpress Menüsünü Kaldırma Komutu */
function wps_admin_bar() {
 global $wp_admin_bar;
 $wp_admin_bar->remove_menu('wp-logo');
 $wp_admin_bar->remove_menu('about');
 $wp_admin_bar->remove_menu('wporg');
 $wp_admin_bar->remove_menu('documentation');
 $wp_admin_bar->remove_menu('support-forums');
 $wp_admin_bar->remove_menu('feedback');
 $wp_admin_bar->remove_menu('view-site');
}
add_action( 'wp_before_admin_bar_render', 'wps_admin_bar' );
/* Network Dizayn Admin Panelindeki Wordpress Menüsünü Kaldırma Komutu */ 

3-) Kodu function.php dosyanıza entegre ettikten sonra sunucunuza (hostunuza) temanızın bulunduğu dizine tekrar yükleyin.

4-) Yükleme işleminiz bittikten sonra Admin Panelinden sol üst köşede bulunan wordpress logosunun kaldırıldığını görebilirsiniz.

– Tüm işlemlerinizi yaptıktan sonra sıkıntı çıkması durumunda yedeklediğiniz function.php dosyasını tekrar sunucuya yüklemeniz ayarları eski haline getirecektir.

Şimdi gelelim en can alıcı noktaya Sitenize yeni bir üye kayıt olduğunda başlangıç sayfanıza düşen kullanıcılar wordpress e ait başlangıç widgetleri veya seo makaleleri gibi gereksiz bölümleri görmek zorunda bırakılır. Bunun dışında kullandığınız eklentilerin reklam bölümleri yada premium temanızın tanıtım fragmanını bile bu kısımda görme ihtimaliniz çok yüksek peki bu durum düzeltilebilir mi ?

Wordpress Başlangıç Widgetleri Nasıl Kaldırılır

Bu bölüm aslında profesyonel kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Başlangıç ekranlarınızda ki modüllerin  sizin , moderatörlerin yada okuyucu üyelerinizin görmesini istemediğiniz bir sürü extra bölüm ile şişirildiği bariz bir gerçek ayrıca bu istenmeyen modüller açılırken ister istemez site açılış performansına zararı olabiliyor. Wordpress çok hızlı güncellenen bir sistem olduğu için bu bölümü kodlama değişimi ile yapmak bana mantıksız geldi. Yapılan tüm değişikliklerin yeni gelecek olan wp sürümleri ile sıfırlanacağı bir gerçek bu yüzden güvenilir bir wp eklentisi ile bu işi çözeceğiz.

1- WP Widget Disable adlı eklentiyi ister wp eklenti marketinden bulup kurun yada BURAYA tıklayarak indirip sunucunuza atabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra admin panelinizde Görünüm / Disable widget bölümüne tıklayın aşağıdaki resimlerden anlayacağınız üzerine eklentinin 2 bölümü mevcut ilk kısım sidebar kısmını ikinci kısım ise başlangıç widgetlerinden istemediklerinizi işaretleyip yok edebileceğiniz şekilde basit bir ara yüz ile tasarlanmış.

Böylece yukarıdaki adımları tamamlayarak size özel  wordpress alt yapısına sahip admin arayüzü elde etmiş olduk. Konu ile alakalı kafanıza takılan her türlü sıkıntıyı makalemiz altında bulunan yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Böylece  hem kendinizi hemde başka insanları bilgilendirmiş olacaksınız. Bir sonraki makalede görüşmek dileklerimle ….

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir