WordPress 5.0 güncellemesi yeni yazı editörüyle yayınlandı

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress, şimdiye kadar ki en büyük güncellemelerinden birini aldı. Yeni yazı editörüyle dikkat çeken WordPress 5.0‘ın detayları.

Web’in en popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) yapımcısı olan WordPress, platformunun 5.0 sürümünü yeni yayınladı. İnternette ziyaret ettiğiniz milyonlarca web sitesinin alt yapısını oluşturan Wordpress, yenilenmiş blok tabanlı editörü ile büyük bir güncelleme aldı.

Yeni yazı editörü Gutenberg Kübalı caz müzisyeni Bebo Valdes‘in adını taşıyan WordPress’in yeni “Bebo” versiyonunda, her içerik parçasını kendine özgü blok haline getiren Gutenberg editörünü görüyoruz. Eskiye kıyasla daha pratik bir kullanım sunmak amacıyla tasarlanan yeni editör, diğer tasarım eklentilerine gerek bırakmayacak derecede başarılı.

Yeni içerik ekleme sayfasında, sol üste eklenen artı ikonunu kullanarak, blokparagrafresimgalerialıntısesliste ve daha birçok öğeyi sayfalarınıza kolayca ekleyebiliyorsunuz. WordPress‘in eski arayüzü kullanmak isteyenlere de bu seçeneği sunduğunu belirtelim. Diğer yenilikler arasında PHP 7.3 uyumu ve Twenty Nineteen teması da yer alıyor. Sitenizi WordPress 5.0 versiyonuna yükseltmeden önce, mevcut dosyalarınızın yedeğini almanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: https://wordpress.org/
Video: https://s.w.org/images/core/5.0/videos/add-block.mp4

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Samsun’da Bir Hasta, 3B Yazıcı ile Üretilen Kafatası Parçasıyla Yeniden Hayata Döndü

Windows 10’dan sonra sırada Windows Lite var!