Wix Sitenizi Harici Domain Host İle Kullanma
 1. Anasayfa
 2. Wix

Wix Sitenizi Harici Domain Host İle Kullanma

13

Wix web sitesi ile oluşturulmuş web sitenizin harici alan domain ve Host kayıtlarının yapılandırması hakkında bilgiler.

Wix siteniz için, başka bir ana bilgisayardan alan adı satın alıp ve alan adını bir başka sunucuda barındırmak istiyorsanız, aşağıdaki seçenekleri kullanarak bu alan adını Wix sitenize bağlayabilirsiniz.

Ön izleme: Wix web site ile oluşturduğum test ve denemeler için kullandığım Wix sitemi görmek isteyenler için link: AdnanGuney.Wixsite.com

Link açılımı: http://adnanguney.wixsite.com/adnanguney 

Wix siteniz için farklı bir host düşünüyor iseniz, ne yazık ki sizin wix siteniz için farklı sunucularda tüm içeriğinize ev sahipliği ve transfer işlemi yapılamaz.

Şu anda ücretsiz olarak oluşturulmuş Wix web siteleri için, “içeriğin tamamı Wix’in sunucularında barındırılmaktadır” ücretsiz site sürümüyle birlikte 500 MB‘a kadar depolama alanı ve 500 MB‘a kadar bant genişliği içerir.

Bu çok büyük alan değildir. Sanıyorum depolama ve bant genişlik alanının bu kadar düşük olmasının nedeni, kullanıcının bazı denemeler ve test yapabilmesi içindir. Ücretsiz olarak oluşturduğunuz Wix sitenizin URL biçimi ise şu şekildedir.

https://adnanguney.wixsite.com/adnanguney

Düzenlemiş olduğunuz bir makale URL biçimi ise şu şekildedir.

Makale başlık ismi:

Wix Sitenize Google Plus İzleyiciler Eklentisi Ekleme

Makale başlık URL’si:

https://adnanguney.wixsite.com/adnanguney/single-post/2016/04/21/Wix-Sitenize-Google-Plus-%C4%B0zleyiciler-Eklentisi-Ekleme

 

Hatalı bir URL girişi olduğunda wix web siteniz 404 hatalı sayfa kodu üretir.

 Wix web sitesi ile ücretli site kurup başlamak isteyenler resimli banner ile giriş yaparak Wix web site kurmaya başlayabilir. Wix web site hakkındaki makalelere de ayrıca göz atabilirsiniz.  

 


Önemli: Bir etki alanı bağlanmadan önce, sitenizin yükseltilmesi gerekir. Alan adınızı Wix ad sunucularına bağlamak için aşağıdaki iki adımı da tamamlamanız gerekir.

1. Adım Hesabınıza bir alan eklemek için:

 • Wix hesabınızda buradan oturum açın.
 • Sağ üst taraftaki kullanıcı panelinin üzerine gelin ve tıklayın Etki alanı
 • Sahip olduğunuz bir alan adı varsa hemen bağlayın
 • Not: Hesabınızda zaten bir etki alanına sahip seçeneğine tıklarsanız Domain Ekle ve ardından zaten sahip bir alan seçeneği ile bağlayın.
 • Etki alanını bağlamak istediğiniz siteyi seçin ve ileriye tıklayın
 • Not: Zaten bir etki alanı bağladıysanız bu adımı göremeyebilirsiniz.
 • Alan adınızı girin.
 • Altındaki açılır menüyü tıklayın, Nereden alan adınızı satın aldınız? Sorusu için;
 • Alan adı sunucunuzu seçin.
 • İleriye Tıklayın

Yeni bir domain alma veya Mevcut domaini bağlama:

 


2. Adım Alan adınızı Wix ad sunucularına bağlamak için:

 

 • Alan adı barındırma hesabınızdaki alan adı kayıtlarını ayarlamak için size yol gösteren talimatları takip ederek uygulayın.
 • Son aşamada, Kapat seçeneği işlemi bitirin.
 • Not: Alan Adı “domain” sunucusu değişikliklerinin yürürlüğe girmesi 48 saate kadar sürebilir.


Alan adınızı Wix’de barındırmayı seçmek, web varlığınızı Wix hesabınız üzerinden tek bir yerde yönetme kolaylığı sunar.

 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. merhabalar, godaddy veya başka bir yerden alt alanadı aktif edip wix e ekleyebilyor muyuz? ben denedim başaramadım. konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

  • Merhaba Furkan bey, Wix web sitesinde sunucu girişi yapamadığınızdan dolayı maalesef yapamayacaksınız.Makalenin başında kırmızı renkle belirtilmişti zaten. Wix kullandığınız paket ve ücret karşılığında bazı yetkileriniz oluyor. Bunlarda çok fazla yetkiler değil tabiyki.
   Önerim Wordpress gibi herşeyi yapabileceğiniz bir sunucuya geçerek web çalışmanızı devam ettirin.Böyle bir düşünceniz varsa Hem sunucu tarafında hemde Wordpress web siteniz için yardımcı olabilirim.

 2. Merhaba Adnan bey,
  Wix.com sitesinde hazırladığım web sayfamı ücretini odemek koşulu ile satin alıp baska bir hosting de barindirabilirmiyim?

  • Merhaba Mehmet bey, Maalesef Wix kendi sunucuları haricinde barındırma ve sunucuya girme izni vermiyor.Yani Açık kaynaklı bir Wordpress yazılımına maalesef sahip değil.Tavsiyem Wordpress kullanmanız. Menu çubuğunda Hizmetlerimiz ismi altında bilgiler mevcut. Bir göz atabilirsiniz.Not: Web site url’nizi herhalde yalnış yazdınız 404 hatası veriyor!

 3. Merhaba adnan bey .com.tr uzantılı alan adımı wixte hazırladığım web siteme yönlendirmek istiyorum.
  Bunun için bir engel var mı

 4. Merhaba Adnan Bey

  Kurumsal bir web sitesi için hem domain hem de hosting hizmetini yerli bir firmadan aldım. Yazınızdan anladığım kadarıyla farklı bir sunucuda ki domain i wix sitesine bağlayabiliyoruz ancak hosting için de aynı şey geçerli mi ve teknik açıdan uygularken veya uzun vadede kullanırken sıkıntı çıkartacak bir seçenek mi? Teşekkürler..

  • 5 sene önce

   Volkan Bey merhaba;
   Öncelikle Wix web siteleri için, “içeriğin tamamı Wix’in sunucularında barındırılmaktadır” Bu yüzden başka bir hosting yada sunucu seçimlerine bu içerik yüklenemek taşınamaz yada kopyalayıp kullanıma başka bir server üzerinden devam edilemez. Yalnızca satın almış olduğunuz alan adı ile kullanılmasına izin verilir. Siz zaten hosting satın aldığınızı ifade etmişsiniz. satın almış olduğunuz hosting in limitleri neticesinde uygun yazılımı kullanarak web sitenizi kullanıma açabilirsiniz. Wix kullanmaktaki amacınız sanırsam hazır şablon ve web yazılım içeriklerini kullanmak. Konu yazılım ile alakalı ise bizden destek alabilirsiniz. Saygılarımla.

 5. Merhaba

  Adnan bey

  1 yıl önce Wix üzerinden web sitesi kurdum (www.dmgtransport.com) fakat daha sonra profesyonel bir
  web sitesi yaptırma kararı aldık domain adresini natro üzerinden satın aldık (www.dmgtransport.com.tr) öncelikle wix üzerinden kurduğumuz web sitesini natro üzerinden aldığımız domaine yönlendirebilir miyiz

 6. wix e alan adımızı taşıdık alan adı wix te wix ten alan adını alamıyoruz süre geçmesi lazım o yüzden hostumuza bağlamak için ne yapmamız lazım wix in ns leri değişemiyoruz varmı bir yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir