WinRAR’da, Bilgisayarların Kapılarını Hackerlara Aralayan Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

WinRAR’da, Bilgisayarların Kapılarını Hackerlara Aralayan Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

+ - 0

Bir zamanların en popüler yazılımlarından olan WinRAR‘ın tam 19 yıldır korumasız olduğu ortaya çıktı.

Yıllardır bilgisayarlarımızda arşiv halindeki dosyaları açmak için kullandığımız WinRAR’ın, son 19 yıldır hackerlar ve zararlı yazılımlar tarafından kolayca sömürülebilecek bir hatasının olduğu geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı. 
Yayınlanan 5.70 sürümüyle birlikte bu hata ortadan kaldırılsa da, yıllarca birçok bilgisayarda korumasız olarak kullanıldı.

WinRAR’ın bu hatasını ortaya çıkaran güvenlik araştırmacıları, RAR uzantılı dosyaların içerisine zararlı yazılımların yerleştirildiğini, dosyanın açıldığında yazılımında bilgisayara kurulduğunu söyledi. Bu yazılımlar bilgisayar her açıldığında da aktif hale geliyor ve kullanıcının bundan haberi bile olmuyor.

Adnan Güney diyor ki: Ah Ah! 

Daha Bilgisayar kullanmasını bilmiyor, para verip iyi bir bilgisayar alacak durumda değiliz, İnternet tekelci olmuş kafasına göre bayrak sallıyor, Devleti yönetenler uzay çağından bahsediyor, daha interneti bir yere getiremediler, sendin bendim kavgası sürüyor. Devam beyler..

Nereye gidiyoruz neyle gidiyoruz Eyyy Yetkili düşünemeyenler…

Bu hata ortaya çıktığından beri hackerler bu hatadan faydalanıyor ve çeşitli ulusları hedef haline getirerek siber casusluk yapıyorlar ve istihbarat topluyorlar. 

Güvenlik yazılım firması McAfee, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, WinRAR’ın bu hatasını kullanan 100 adet kötü amaçlı yazılım bulduklarını dile getirdi.

Kötü amaçlı yazılımları dağıtanlar, WinRAR’ın daha çok illegal medya dosyalarında kullanıldığının farkında. 

McAfee’ye göre, son zamanların en popüler kurbanları Ariana Grande’nin son albümü Thank U, Next’i korsan kopya olarak indirenler oldu.

WinRAR, günümüzde artık çok popüler bir yazılım olmasa da 20 yıl boyunca neredeyse 500 milyon kullanıcıya ulaştı, 

dolayısıyla bu hatadan kaç kişinin etkilendiğini tam olarak bilmek imkansız. En büyük problem ise WinRAR’ın web sitesi üzerinden manuel olarak indirilip güncellenmesi oldu. Yani bu hatadan haberi olmayan birçok kullanıcı hala korunmasız.

Kaynak:   https://www.slashgear.com/19-years-old-winrar-vulnerability-leads-to-over-100-malware-exploits-16569928/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap